Aslida bizning qadimgi ajdodlarimiz, garchi erkaklar va ayollarning ijtimoiy rolini aniq taqsimlab olgan bo‘lsalar-da, atirlardan katta ehtimol bilan bir xilda foydalanishgan. XX asrning boshiga qadar hidlarni jinsga qarab hech qanday ajratishlar bo‘lmagan. Biroq ko‘p o‘tmay marketologlar ushbu mahsulotlarning erkaklar va ayollarnikiga ajratish savdoni oshirishini payqab qolishgan va mutlaqo yangi davr boshlangan.
Notalar juda aniq taqsimlangan: gullar va mevalar – ayollar uchun, ud, teri va sitruslar – erkaklar uchun. Muattar hidlar reklamasi endi parfyumeriya tarkibini emas, balki bu flakon bilan qanday – omadli, jiddiy, seksual insonga aylanishingizni sota boshladi. Biroq boshlang‘ich nuqtaga qaytamiz.
Atir uchun sirena shaklidagi grekcha terrakota flakoni, taxminan er.avv. 570-yil
Misr moylari
Parfyumeriya tarixi an’anaviy tarzda qadimgi Misrdan boshlanadi, uning aholisi terini quyoshdan himoyalash sifatida, shuningdek, issiq iqlimda yoqimsiz hisni yashirish maqsadida turli muattar hidli moylardan foydalangan.
O‘sha vaqtlarda atirni qanday tayyorlashgan? Bu jarayonda foydalanilgan nisbatan ommaviy o‘simliklar mirra, ladan, kedr daraxti, dolchin, jasmin va aturgul bo‘lgan. Ularni hidi ancha to‘yingan vaqtlarda terib, quritishgan. Keyin esa ularni moy yoki yog‘ (ko‘pincha zaytun moyi yoki g‘oz yog‘i) ichiga solishgan va moy hidni o‘ziga singdirib olishi uchun bir necha haftaga ivitib qo‘yishgan. Keyin esa o‘simlik parchalaridan moyni tozalab olishgan – mana shu suyuqlik bugungi kunda bizga ma’lum bo‘lgan atirlarning prototipi bo‘lgan. Olingan moyni yana bir necha oyga qorong‘u joyga dam yeyishi uchun qoldirish mumkin bo‘lgan.
Qadimgi yunonlar birinchi bo‘lib suyuq atir qila boshlashgan, rimliklar esa muattar isli vannalar qabul qilish an’anasini kiritishgan. Sharqda bosqichma bosqich gullardan moy olishni o‘rganishgan, butun dunyoga mashhur atirgul suvi paydo bo‘lgan. Muattar aralashmalardan nafaqat “go‘zallik uchun”, balki tibbiy maqsadlarda ham foydalanilgan; Mesopotamiyada, masalan, o‘tkir hidli suyuqliklar meditatsiya va diniy marosimlar uchun tayyorlangan. Umuman olganda, atirlardan faqat shu tariqa o‘zining badavlatligini ko‘z-ko‘z qiluvchi oqsuyaklar foydalanishgan.
Sharq allomalari
Rim imperiyasining qulashi bilan parfyumeriya san’ati Yevropada amalda unutildi, biroq Sharqda saqlanib qoldi va rivojlandi. Qorong‘u asrlarning uzoq davri mobaynida (taxminan VI dan X asrgacha) Yevropa bir-biri bilan muttasil urushuvchi mayda davlatlarga parchalangan edi, bu esa savdo yo‘llarining uzilishi va uzluksiz iqtisodiy inqirozga olib kelgan: atir hidlarigacha ham oson bo‘lmagan. Xristian cherkovi o‘sha vaqtlarda hashamat belgisi sifatida parfyumdan foydalanishni qoralagan edi.
Sharqda bu vaqtda ilm-fan hukmronlik qilgan; Hindiston, Afrika va Janubi-sharqiy Osiyo bilan savdo aloqalari faol tarzda amalga oshirilgan, o‘sha yerdan turli-tuman ziravorlar, qatron va moylar keltirilgan; meditatsiya va teri parvarishi uchun muattar moddalardan foydalanilgan; hunarmandlik institute ham rivoj topgan: kulol va to‘qimachilar bilan bir qatorda iforlar bilan shug‘ullanuvchi butun oilalar ham bo‘lgan.
Arab va forslar, masalan, distillash usulini ishlab chiqqan holda, parfyumeriya san’ati rivojiga salmoqli hissa qo‘shganlar. Olovga suv to‘ldirilgan qozonni qo‘yishgan, unga xilma-xil o‘simliklar tashlashgan, uning ustiga bug‘ni tutish quvurchasini o‘rnatishgan. Suv qaynaganda bug‘ o‘simliklardan hid molekulalarini ushlab, naychalarga tushgan, u yerda yana kondensatga yig‘ilib, suyuqlikka aylangan. Bu gidrolat, yoki “gul suvi”dan atirlar tayyorlashda foydalanishgan.
Parfyum va “Kyoln suvi” modasi
Uyg‘onish davrida parfyumeriya Yevropada, ayniqsa, Fransiyada qayta ommalashdi. Buning “aybdori” Quyosh qiroli nomi bilan mashhur, atirlarning mukkasidan ketgan ishqibozi Lyudovik XIV va ulardan saroyda foydalanishni rag‘batlantirgan. U hatto “qirol parfyumeri” lavozimini ham joriy etgan.
Bungacha o‘tkir hidli moddalar Yevropada ishlatilgan bo‘lsa, maqsad faqat yoqimsiz hidlarni yashirish bo‘lgan. Erkaklar o‘zlari bilan xushbo‘y qopchalar va shishachalar taqib yurishgan; ushbu aksessuarlar kundalik garderobning ajralmas qismiga aylangan. Lyudovik esa XIV parfyumni estetik aksessuar, bezak sifatida urfga kiritdi.
Dunyo parfyumi tarixida XVIII eng boshlarida Kyolnda erkaklar odekoloni ishlab chiqarishni kash etgan italyan Jovanni Farinni tilga olib o‘tish muhimdir. Muvofiq tarzda, “odekolon” so‘zining o‘zi so‘zma so‘z “Kyoln suvi” – nemischadan Еau de Cologne degan ma’noni anglatadi.
O‘zida bergamot, limon va apelsin singari sitrus moylari asosida yengil va musaffo hidni namoyon etuvchi ayni shu “Kyoln suvi” butun Yevropa bo‘yicha tezda dong taratdi va xushbo‘y suvni anglatuvchi umumiy nomga aylandi. Biroq undan foydalanishga hammaning ham qurbi yetmagan. Odekolonning bir shishachasining bahosi o‘rta lavozimdagi amaldorning yarim yillik maoshiga teng bo‘lgan. Shu sabab Jovannining mijozlari faqat o‘ta davlatmand kishilar bo‘lgan.
XVIII asr o’rtalarida odekolon o’ylab topgan Jovanni Farina
Erkak va ayollarniki
XIX asrda organik kimyo faol rivojlana boshlagan, bu esa parfyumeriya rivojiga bevosita ta’sir ko‘rsatgan. 1888-yilda Albert Bauer parfyumeriyada foydalaniladigan birinchi sintetik aromatik birikmaga aylangan nitro mushkni birinchi bo‘lib sintezlagan. Sal avvalroq, 1874-yilda vanilin sintezlangan, bu uning narxini salmoqli tarzda pasaytirgan. Parfyumeriya aholining nisbatan keng qatlamlarigacha kirib bordi; o‘shanda Guerlain va Houbigant singari atirlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan ilk brendlar paydo bo‘ldi.
Biroq o‘sha paytlarda ham iforlar avvalgidek erkaklar va ayollarnikiga ajratilmagan. Bu XX asrdagina o‘ylab topilgan. Ustiga ustak qaysidir vaqt erkaklar uchun faqat oddiy, yengil odekolonlarni “qoldirishgan”, yangi atirlarning barcha palitrasi ayollarga mo‘ljallangan edi. Lekin vaqt o‘tishi bilan va ommaviy madaniyat, xususan, Gollivud va uning xarizmatik erkak qahramonlari ta’sirisiz, brendlar erkaklar uchun ham alohida – shu jumladan, shubhasiz, marketing hiylasi bo‘lgan atirlar ixtiro qila boshlashdi.
Bugungi kunda biz uchun ancha-muncha tushunarli bo‘lgan farqlar tezda yuzaga keldi. Masalan, ayollarning gul hidlaridan farqli o‘laroq, erkaklarniki unchalik ham yorqin emas. Gulli komponentlar ayollar atirlarida ham foydalaniladi, biroq taniqli akkordlar yog‘och, o‘tkir hidli yoki sitrus notalari bilan bekitilgan. Ayollar iforlari nisbatan iliq va shirin, erkaklarniki esa – sovuq va neytral hisoblanadi.
Erkaklar atirining klassikasi
1920-yillarda fransuz parfyumeri Ernest Bo ayollar parfyumeriyasining timsoliga aylangan Koko Shanel uchun taniqli Chanel No. 5 iforini yaratdi. Fransuz parfyumeri Ernest Daltroff tomonidan 1934-yilda chiqarilgan Caron Pour Un Homme birinchi taniqli erkak iforlaridan biriga aylangan. Mazkur ifor o‘zida Provans lavandasi, Madagaskardan keltirilgan vanil va sintetik mushk isini uyg‘unlashtirgan holda hamohang va nafis kompozitsiyani yaratgan.
1966-yilda chiqarilgan Dior Eau Sauvage urushdan keyingi davrning chinakamiga taniqli erkaklar atiri iforlaridan biriga aylangan. Uni Dior’ning buyurtmasiga asosan, o‘sha davrlarning eng taniqli parfyumeri Edmond Rudnitska ixtiro qilgan. Bu tayyorlanish jarayonida xedion, jasmin hidli sintetik moddadan foydalanilgan ilk erkaklar atiridir. Umuman muattar hid tarkibi nihoyatda to‘yingan, sohada ma’lum novatsiya bo‘lgan: limon, bazilik, rozmarin, zira, kashnich, qalampirmunchoq, jasmin, atirgul, pachuli, dub moxi, sandal, vetiver (boshoqli o‘simlik) va mushk. Bundan tashqari, bu faol reklama kampaniyasi hamrohligidagi ilk erkaklar atirining hidi.
1970-1980-yillar hasham va glamur davriga aylandi. Bu davrda Paco Rabanne Pour Homme (1973) va Yves Saint Laurent Kouros (1981) kabi mashhur iforlar paydo bo‘ldi. Erkaklar parfyumeriyasi uzil-kesil individuallik va uslubga urg‘u beradigan o‘z-o‘zini ifoda etish vositasiga aylandi.
Nima sababdan atir hamisha shisha idishda bo‘ladi?
Atirlarni shisha idishda saqlash – bu nafaqat qadriyat, balki sifat va hidning turg‘unligi saqlashga yordam beradigan ilmiy asoslangan tanlov.
Shisha – flakon ichidagi suyuqlik bilan reaksiyaga kirishmaydigan kimyoviy inert material. Plastik yoki metalldan farqli o‘laroq, u o‘zidan hidni buzishi mumkin bo‘lgan hech qanday modda ajratmaydi. Shu bilan birgalikda, shisha – aloqaga kirishganda atirning tarkibiy qismi oksidlanishi va bug‘lanishi mumkin bo‘lgan havoning ichkariga kirishiga yo‘l qo‘ymaydi. Va nihoyat, shisha chidamli va uzoq vaqt mobaynida foydalanganda ham o‘z xususiyatlarini yo‘qotmaydi.
Parfyum tarixidagi eng ommabop masalliqlar: ambra, ud va mushk
Ambra – kashalotlarning ovqat hazm qilish tizimida hosil bo‘ladigan organik modda. U mazkur dengiz sutemizuvchilari oziqlanadigan kalmarlarning tumshuqlari kabi o‘tkir predmetlar tegib ketganda qichishish oqibatida kashalotlarning ichagida hosil bo‘ladi. Bu reaksiya natijasida kashalotning ichki a’zolarini shikastlanishdan himoyalashga yordam beradigan mumsimon modda ajraladi.
Vaqt o‘tishi bilan ambra kashalot tanasidan ajraladi va okeanga tushib, quyosh, tuzli suv va havo ta’sirida ko‘p yillar suzib, yetiladi. Dastlab u kuchli va yoqimsiz hidga ega, biroq vaqt o‘tishi bilan dengiz tuzi, yog‘och, shirinlik va mushkning nozik va turg‘un iforiga boyib boradi. Odatda u yuvilgan qirg‘oqqa yuvib chiqarilgan sohillarda topilagan, biroq uni topish ulkan omad edi, bu narsa uning yuqori narxini izohlagan. Hali XX asrda original modda o‘rniga sintetik o‘rnini bosuvchi ambroksan moddasi qo‘llanila boshlangan.
Udni bir vaqtning o‘zida aloy (yoki ud) daraxti, shuningdek, ushbu daraxt tanasi ichida hosil bo‘lgan aromatik qatron shunday ataladi, chunki u qo‘ziqorinning ayrim turlari orqali yuqadi. Keyin daraxt infeksiyadan himoyalanish uchun qatron ishlab chiqarishni boshlaydi. Tabiatda u faqat o‘rmonda o‘sadi, ammo bugungi kunda daraxtlar sun’iy ravishda yuqadigan butun plantatsiyalar yetishtiriladi.
Ud yog‘ochli, tutunli, xushbo‘y va boshqa hech narsa bilan chalkashtirib bo‘lmaydigan shirin notali o‘tkir, to‘yingan va ko‘p qirrali hidga ega. U juda turg‘un va chidamli, shuning uchun ham ko‘pincha kompozitsiyada bazaviy nota sifatida foydalaniladi, shu bilan birga qolgan masalliqlar uchun yaxshi fiksator hisoblanadi. Bir kilogram udning bahosi $20000 atrofida turadi, lekin atirlar ishlab chiqarish uchun yiliga yarim kilogramm yetarli.
Mushk Himolay va Tibetda istiqomat qiluvchi nar mushk kiyiklarining tashqi sekretsiya bezlaridan olinadi. Bu modda boshqa ingrediyentlar bilan uyg‘unlashtirish mumkin bo‘lgan hidining universalligi sabab ommalashdi. Bundan tashqari, u terining tabiiy hidi bilan ham yaxshi uyg‘unlashadi.
Moddani olish uchun kiyiklarning o‘zi ovlangan, ularni o‘ldirib, hayvonning pastki qorin qismida joylashgan sekretsiya bezlari kesib olingan. Ichida suyuqligi bo‘lgan qopcha shaklidagi bezlar quyoshda quritilgan, ularning hajmi kichraygan, shu tariqa ularni saqlash va tashish oson bo‘lgan. Biroq bu hidga ta’sir ko‘rsatmagan, u hatto vaqt o‘tishi bilan yaxshi saqlangan. Bugungi kunda tabiiy mushk ham muqobil sintetik nitromuskus bilan almashtirilgan.

На самом деле наши древние предки, хотя и чётко разделяли социальные роли мужчин и женщин, духами пользовались, скорее всего, одинаковыми. И вплоть до начала XX века не было никаких гендерных разделений ароматов. Но вскоре маркетологи смекнули, что деление этих продуктов на женские и мужские может поднять продажи, и началась совершенно новая эпоха.
Ноты распределились очень чётко: цветы и фрукты — для женщин, уд, кожа и цитрусы — для мужчин. Реклама ароматов продавала больше не парфюмерную композицию, а то, каким ты станешь с этим флаконом —успешным, брутальным, сексуальным. Но вернёмся к истокам.
Греческий терракотовый флакон для духов в форме сирены, около 570 г. до н. э.
Египетские масла
Историю парфюма традиционно начинают с Древнего Египта, жители которого использовали разные ароматические масла в качестве защиты кожи от солнца, а также чтобы скрыть неприятный запах тела в жарком климате.
Как изготавливали духи в те времена? Наиболее популярными растениями в этом процессе были мирра, ладан, кедровое дерево, корица, жасмин и розы. Их собирали в сезон, когда их аромат наиболее насыщенный, и сушили. Затем их помещали в масло или жир (чаще всего оливковое масло или гусиный жир) и замачивали на несколько недель, в течение которых масло впитывало аромат. Потом очищали жидкость от кусочков растений — вот эта жидкость и была прототипом известных нам сегодня духов. Полученное масло могли оставить в тёмном месте настаиваться ещё на несколько месяцев.
Древние греки первыми стали делать жидкие духи, а римляне завели традицию принимать ароматные ванны. На Востоке постепенно научились добывать масла из цветов, появилась известная на весь мир розовая вода. Ароматические смеси использовались не только «для красоты», но и в медицинских целях; в Месопотамии, например, пахучие жидкости делали для медитаций и религиозных обрядов. В целом же духами пользовалась только знать, демонстрирующая таким образом свой достаток.
Учёные на Востоке
С падением Римской империи искусство парфюмерии было практически забыто в Европе, но сохранилось и развивалось на Востоке. В течение долгого периода Тёмных веков (примерно с VI по X вв.) Европа была раздроблена на мелкие государства, постоянно воевавшие друг с другом, что привело к разрыву торговых путей и перманентному экономическому кризису: было просто не до ароматов. Да и христианская церковь тогда осуждала использование парфюма как признак роскоши.
На Востоке же в это время наоборот господствовала наука; активно функционировали торговые сообщения с Индией, Африкой и Юго-Восточной Азией, откуда привозили различные специи, смолы и масла; благовония широко использовались для медитаций и ухода за телом; ну и институт ремесленничества был развит: наряду с гончарами и ткачами были целые семьи, занимающиеся ароматами.
Арабы и персы внесли значительный вклад в развитие парфюмерного искусства, разработав, например, метод дистилляции. На огонь ставили котёл с водой, куда бросали разные растения, а над ним устанавливали трубки для улавливания пара. При кипении воды пар захватывал ароматические молекулы из растений и попадал в трубки, где снова собирался в конденсат и становился жидкостью. Этот гидролат, или «цветочную воду», уже использовали для изготовления духов.
Мода на парфюм и «Кёльнская вода»
В эпоху Возрождения парфюмерия снова стала популярной в Европе, и сильнее всего во Франции. «Виновником» тому стал Людовик XIV, известный как Король-Солнце, который был страстным поклонником парфюмов и поощрял их использование при дворе. Он даже учредил должность «королевского парфюмера».
До этого пахучие вещества если и использовали в Европе, то лишь для маскировки неприятных запахов. Мужчины носили с собой ароматические мешочки и флаконы, наполненные травами и маслами; эти аксессуары стали неотъемлемой частью повседневного гардероба. Ну а Людовик XIV ввёл парфюм в моду уже как эстетический аксессуар, как украшение.
В истории мирового парфюма важно упомянуть итальянца Джованни Фарина, который в самом начале XVIII века открыл в Кёльне производство мужского одеколона. Собственно, само слово «одеколон» буквально означает «Кёльнская вода» — с немецкого Еau de Cologne.
Эта самая «Кёльнская вода», представлявшая собой лёгкий и свежий аромат на основе цитрусовых масел, таких как бергамот, лимон и апельсин, быстро набрала популярность по всей Европе и стала вообще нарицательным, обозначающим ароматическую воду. Однако позволяли её себе далеко не все. Один флакон одеколона стоил как зарплата чиновника среднего звена за полгода. Поэтому клиентами Джованни были только очень состоятельные люди.
Джованни Фарина, придумавший в XVIII веке первый одеколон
Мужское и женское
В XIX веке стала активно развиваться органическая химия, что впрямую повлияло на развитие парфюмерии. В 1888 году Альберт Бауэр впервые синтезировал нитромускус, который стал первым синтетическим ароматическим соединением, используемым в парфюмерии. Ещё раньше, в 1874 году, был синтезирован ванилин, что значительно уменьшило его стоимость. Парфюмерия стала доступной для более широких слоёв населения; тогда появились первые бренды, специализирующиеся на производстве парфюмов, такие как Guerlain и Houbigant.
Но и тогда ароматы по-прежнему не разделялись на мужские и женские. А придумали это делать только в XX веке. Причём в какое-то время для мужчин «оставили» только обычные, лёгкие одеколоны, а вся палитра новых духов предназначалась для женщин. Но со временем, и не без влияния массовой культуры, в частности Голливуда и его харизматичных мужских героев, бренды стали придумывать отдельные духи и для мужчин — что, конечно, было в том числе и маркетинговой уловкой.
Быстро сложились различия, которые и сегодня для нас звучат более-менее понятно. Например, в отличие от женских цветочных ароматов, мужские не такие яркие. Цветочные компоненты используются те же, что и в женских парфюмах, однако узнаваемые аккорды завуалированы древесными, пряными или цитрусовыми нотами. Считается, что женские ароматы более тёплые и сладкие, а мужские — холодные и нейтральные.
Классика мужского парфюма
В 1920-х годах французский парфюмер Эрнест Бо создал для Коко Шанель знаменитый аромат Chanel No. 5, ставший иконой женской парфюмерии. А вот одним из первых знаковых мужских ароматов стал Caron Pour Un Homme французского же парфюмера Эрнеста Дальтроффа, выпущенный в 1934 году. Этот аромат сочетал в себе лаванду из Прованса, доставляемую из Мадагаскара ваниль и синтетический мускус, создавая гармоничную и утончённую композицию.
Одним из первых по-настоящему знаковых мужских ароматов послевоенного периода стал Dior Eau Sauvage, выпущенный в 1966 году. Его придумал по заказу Dior самый известный парфюмер того времени Эдмонд Рудницка. Это первый мужской парфюм, при изготовлении которого использовали хедион, синтетическое вещество с ароматом жасмина. В целом же состав аромата был весьма насыщенным, что тоже было определённой новацией в сфере: лимон, базилик, розмарин, тмин, кориандр, гвоздика, жасмин, роза, пачули, дубовый мох, сандал, ветивер (злаковое растение) и мускус. Кроме того, это первый мужской аромат, сопровождаемый активной рекламной кампанией.
1970-е и 1980-е годы стали эпохой роскоши и гламура. В этот период появились такие знаковые ароматы, как Paco Rabanne Pour Homme (1973) и Yves Saint Laurent Kouros (1981). Мужская парфюмерия окончательно превратилась в средство самовыражения, позволяющее подчеркнуть индивидуальность и стиль.
Почему духи всегда в стеклянной посуде?
Хранение духов в стеклянной посуде — это не просто традиция, а научно обоснованный выбор, который помогает сохранить качество и стойкость аромата.
Стекло — химически инертный материал, который не вступает в реакцию с содержимым флакона. В отличие от пластика или металла, оно не выделяет никаких веществ, которые могли бы испортить аромат. Стекло также не пропускает воздух, из-за контакта с которым компоненты духов могут окисляться и испаряться. Ну и наконец, стекло долговечно и не теряет своих свойств даже при длительном использовании.
Самые популярные ингредиенты за всю историю парфюма: амбра, уд и мускус
Амбра — это органическое вещество, которое образуется в пищеварительной системе кашалотов. Она образуется в кишечнике кашалотов как реакция на раздражение, вызванное острыми предметами, такими как клювы кальмаров, которыми питаются эти морские млекопитающие. В результате этой реакции выделяется воскоподобное вещество, которое помогает защитить внутренние органы кашалота от повреждений.
Со временем амбра выводится из тела кашалота и попадает в океан, где плавает и созревает в течение многих лет под воздействием солнца, солёной воды и воздуха. Изначально она имеет сильный и неприятный запах, но со временем приобретает тонкий и стойкий аромат морской соли, древесины, сладости и мускуса. Обычно её находили на побережьях, где она вымывалась на берег, но найти её всегда было большой удачей, чем и объяснялась её высокая стоимость. Ещё в XX веке вместо оригинального вещества стали использовать синтетический заменитель амброксан.
Удом называют одновременно агаровое (алойное, или удовое) дерево, а также ароматическую смолу, которая образуется внутри ствола этого дерева, когда оно заражается определёнными видами грибка. Тогда дерево начинает вырабатывать смолу, чтобы защититься от инфекции. В природе оно растёт только в джунглях, но сегодня уже выращивают целые плантации, где деревья заражают искусственно.
У уда глубокий, насыщенный и многогранный аромат с древесными, дымными, бальзамическими и сладкими нотами, который невозможно спутать ни с чем другим. Он очень стойкий и долговечный, поэтому часто используется как базовая нота в композиции, и в то же время является хорошим фиксатором для остальных ингредиентов. Килограмм уда стоит около $20 тыс., но для производства духов достаточно полутора килограммов в год.
Мускус добывался из пахучих желез самцов мускусного оленя, который обитает в Гималаях и Тибете. Это вещество стало популярным из-за универсальности своего аромата, благодаря чему его можно совмещать с другими ингредиентами. Кроме того, считается, что оно хорошо сочетается с естественным ароматом кожи.
Для добычи вещества охотились на самих оленей, убивали их и вырезали мускусные железы, которые находятся в области паха у этого животного. Железы, представляющие из себя мешочки с жидкостью, сушили на солнце, они уменьшались в размере, и так их было легче хранить и перевозить. Но на аромат это не влияло, он хорошо сохранялся даже со временем. Сегодня натуральный мускус также заменён синтетической альтернативой нитромускусом.