Bundan 8–10 yil muqaddam eng kuchli futbolchilar avlodidan biri hisoblangan va bo‘lajak “Oltin to‘p” sohibi, hattoki bir necha martadan ham ko‘proq mukofotlangan braziliyalik Neymar vataniga qaytmoqda. Neya 31 yoshda. So‘nggi bir necha yil davomida u deyarli o‘yinga tushmadi, chunki jarohatlari tuzalishi uchun davolanayotgan edi. Hatto Saudiyaning “Al-Hilol” klubi ham bu holatda o‘yinchi kerakmi yoki yo‘qligini o‘ylayapti. Agar uning ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalariga qarasangiz, xuddi poker uni futboldan ko‘ra ko‘proq o‘ziga tortayotganga o‘xshaydi. Biz Neymarning qanday qilib shunday holatga kelganini tushunish uchun uning faoliyatidagi eng yorqin faktlarni eslaymiz.
Maydondagi omadsiz: nega Neymar Messi darajasidagi yulduzga aylana olmadi, 7men.uz
“Men o‘z qobiliyatim darajasini bilaman. Nimaga qodir ekanligimni ham bilaman. Futbol individual sport turi emas. Agar individual bo‘lganida edi, barcha maqsadlarimga erishgan bo‘lardim”
Eng qimmat
Avvalo, Neymar insoniyat tarixidagi eng qimmat futbolchi bo‘lib qolmoqda. 2017-yilda fransiyaning “Pari Sen Jermen”i braziliyalik o‘yinchi uchun “Barselona”ga 222 million yevro bergandi. Aytishlaricha, Neymar aslida Messi yulduz kabi porlagan va Chempionlar ligasi o‘yinlarida Chempionlar ligasini yutish mumkin bo‘lgan jamoani tark etishni istamagan.
Boshqa tomondan, bu yerda buyuk argentinalik soyasidan chiqib, o‘z kuchining borligini isbotlash imkoniyati paydo bo‘ldi. Bunga erisholdimi? Ehtimol, qisman erisholdi. O‘tgan yilning avgust oyida 90 million yevro evaziga Neymar Saudiya Arabistonining “Al-Hilol” klubiga o‘tib, terma jamoadagi faoliyatini yakunlagan edi. U na o‘zi orzu qilgan “Oltin to‘p”ni, na Chempionlar ligasida boshqa unvonni qo‘lga kiritmadi.
Yosh superyulduz
Kichik Neymar da Silva Santos tezda xalqaro darajadagi super yulduzga aylandi. Bu hazil emas, u Braziliyaning “Santos” klubida o‘ynagan paytlarida faoliyatidagi yuzinchi golini kiritgandi. Bu uning yigirma yoshga to‘lganida sodir bo‘ldi.
Shundan so‘ng braziliyalik o‘zini ko‘plab kuchli jamoalarda ko‘rishni istadi. Ammo kelishuvga eng yaqin bo‘lganlar “Real” va “Barselona” edi. Neymar Madridning azaliy raqibini tanladi. Garchi hujumchi 14 yoshida Madridda tibbiy ko‘rikdan o‘tgan va “Real”ga o‘tishga tayyor edi. O‘shanda “Santos” Neymarni shartnomasidagi summani sezilarli darajada oshirish orqaligina saqlab qolishga muvaffaq bo‘ldi. Bu braziliyalik uchun muhim edi, chunki uning onasi kambag‘al edi, o‘g‘lining karerasi yo‘lga qo‘yilmaganicha, u bolalar bog‘chasida oshpaz bo‘lib ishlagan.
Mug‘ombirlikmi — yoki yo‘q?
Neymar juda texnik o‘yinchi. Shunday qilib, himoyachilar ko‘pincha qoidalarni buzgan holda uni to‘xtatib turishdi. Ba’zan haddan tashqari qo‘pol. Neymar og‘riqdan bukilib chim ustida yotgani hatto memga aylandi. Hatto bir raqam ham borki, ekspertlar Neymar Braziliyadagi jahon chempionatida beshta o‘yin davomida maydonda bor-yo‘g‘i 14 daqiqa o‘ynagan.
Neymarning o‘zi bundan g‘azablangan edi. “Sizningcha, men o‘yin qoidabuzarliklaridan keyin doim yotib qolishni xohlaymanmi? Yo‘q, og‘riyapti! O‘yindan so‘ng, men 4–5 soat davomida ko‘kargan joylarimga muz qo‘yaman. Bu qiyin. Agar sizning ham shunga o‘xshash tajribangiz bo‘lmasa, meni hech qachon tushunolmaysiz”, — dedi u.
Qizig‘i shundaki, u birinchi marta 2011 yilda Shotlandiya — Braziliya o‘yinida taxmin qilingan simulyasiya uchun to‘siqlarga duchor bo‘lgan. Neymarning golidan keyin maydonga banan uloqtirildi. Doimiy masxara va irqchilik muhitida o‘ynash juda qiyin, — dedi braziliyalik o‘yindan keyin. Aytilishicha, shotlandlar yosh yulduzning sababsiz yiqilishidan hayratda qolishgan. O‘shandan beri Neymar hech qachon o‘zgartira olmagan salbiy reaputatsiyaga ega bo‘ldi.
Tez-tez jarohatlanish
Braziliyalik o‘yinchi jarohatlar ham oldi. Ayniqsa, karyerasining yakuniy bosqichida. O‘tgan yilning kuzida braziliyalik futbolchi tizzasidagi xoch ko‘rinishidagi bog‘lami va meniskus yirtilgani uchun safdan chiqqan edi. Hujumchi 2025 yilning yanvaridan ertaroq maydonga qaytishi kutilgandi. Biroq sentyabr oyida braziliyalik umumiy guruhda mashg‘ulotlarga kirishganini ma’lum qilgandi. 21-oktyabr kuni Neymar BAAning “Al-Ayn” klubiga qarshi Chempionlar ligasi o‘yinining 77-daqiqasida zaxiradan maydonga tushib, ilk bor o‘ynadi. Umuman olganda, tuzalib ketgach, braziliyalik ikki o‘yin davomida maydonda 42 daqiqani o‘tkazdi.
Afsuski, braziliyalik o‘yinchi tez orada yana jarohat oldi. 4-noyabr kuni uning “Al-Hilol” jamoasi Osiyo chempionlar ligasi doirasida o‘z maydonida Eronning “Esteg‘lol” jamoasini 3:0 hisobida mag‘lub etdi. Neymar 58-daqiqada maydonga tushdi, biroq o‘yin oxirida almashtirilishi kerak edi. Braziliyalik futbolchi maydonni tark etayotganda sonini ushlab turgandi. Tibbiy ko‘rik xulosasiga ko‘ra, uning son suyagi yorilib ketgan. 32 yoshli braziliyalikning reabilitatsiya davri olti haftagacha davom etadi.
Lekin bilib bo‘ladimi, balki u yana jarohat olar?
Muvaqqat ota
Neymar ham turli-tuman mojarolarga duch kelgan. Masalan, Vengriya fuqarolaridan biri Neymardan farzandi borligini da’vo qilmoqda va hatto futbolchini sudga berib, otalik testini topshirishni va bolasi uchun aliment to‘lashni talab qilmoqda.
Ayol Neymar bilan Braziliya terma jamoasi o‘rtoqlik o‘yini o‘tkazayotgan Boliviyada tanishganini, u futbolchi bilan qisqa fursat munosabat o‘rnatganini va homilador bo‘lganini aytdi. Endi ular 9 yoshli qizining tug‘ilganlik haqidagi guvohnomasida otasining ismi ko‘rsatilishini, shuningdek, 30 ming yevro miqdorida aliment to‘lashni talab qilishmoqda. Advokatning so‘zlariga ko‘ra, bu miqdor orqada qolgan vaqt uchun hisoblangan sababli katta, chunki 9 yil davomida onaning o‘zi bola uchun barcha xarajatlarni qoplagan.
Bu ish bo‘yicha sud mahkamasi keyingi yilga belgilangan.
Biroq, bu birinchi bunday da’vo emas. Ammo Neymar avvalgilariga qarshi muvaffaqiyatli kurashdi. Rasmiy ravishda Neymarning hozirda uchta farzandi bor. Neymar ilk bor 19 yoshida ota bo‘lgan. Uning o‘g‘lining ismi Davi Lukka. Ammo matbuot har doim bolaning onasi kimligiga qiziqdi. Neymar uning ismini yashirdi va braziliyalik jurnalistlar uzoq izlanishlardan keyingina uning Neymar bilan qisqa vaqt munosabatda bo‘lgan Karolina ismli 17 yoshli qiz ekanligini aniqlay olishdi.
Neymarning ikkita qizi ham bor. Eng muhimi shundaki, uning farzandlarining onalari boshqa-boshqa.
Poker ishqibozi
Ko‘pchilik Neymarning hozirda futbolchilik faoliyatiga vaqti yo‘q deb hisoblaydi. U ko‘proq boshqa ishlar bilan band. Masalan, poker. Shu tariqa, butun ijtimoiy tarmoqlarda braziliyalik farzandining tug‘ilgan kunida bolalar qo‘shig‘ini kuylayotgani va shu bilan birga smartfonida “all-in” video tarqaldi. Shuningdek, yaqinda Neymar ishtirok etish narxi 5200 dollar bo‘lgan onlayn poker turnirida ikkinchi o‘rinni egallagani ma’lum bo‘ldi. Taxminlarga ko‘ra, forvard 66 ming dollar yutib olgan.
Bir kuni hujumchi onlayn pul tikish saytida bir million yevro yutqazib qo‘ydi. Boz ustiga, futbolchi bir soat ichida shuncha pulidan ayrilgandi. Biroq, Neymar bundan unchalik xafa bo‘lmadi va hatto “Titanik” filmi qo‘shig‘ining bir parchasini kuylab, cho‘kish paytida yig‘lashga taqlid qilib, vaziyatni masxara qilishga kuch topdi.
O‘zini nazorat qilishning yetishmasligi
Neymarning karyerasiga otasi katta ta’sir ko‘rsatgan. Futbolchi “Santos”da o‘ynayotganidayoq reklamaga tushib, 11 million dollar haq ham olgan. Binoyidek raqam! Biroq, unchalik muvaffaqiyatga erishmagan sobiq futbolchi bo‘lgan otasi uchun Neymar shunchaki biznes loyihasidir. Bu futbolchining haqiqiy buyuklikka erishishiga to‘sqinlik qildi. Messi erishgan buyuklikka.
Shuningdek, u o‘z tanasini Ronaldu kabi yuz foiz yoki hatto 120 foiz ishlashga majbur qilolmadi. Shu o‘rinda uning atrofidagilarga rahmat aytishimiz kerak. Do‘stlar va do‘stlarining do‘stlari o‘yinchi atrofida juda kuchli va haddan ziyod salbiy maydon yaratdilar. “Barsa”dan ketganidan keyin u hech qachon mavsumning 55% idan ko‘proq vaqt o‘ynamagani ajablanarli emas.
Hozirda Neymar vatani Santosga qaytish haqida o‘ylayapti. Qachonlardir u 7 yoshida klub akademiyasiga kelgan. 2011 yilda esa Neymar “Santos”ga 48 yil ichida birinchi marta Libertadores kubogi g‘olibligini olib keldi. U ushbu turnirda oltita gol urdi, shu jumladan, ikkitasini finalda Urugvayning “Penarol” jamoasi darvozasiga kiritdi.
Endi “Santos”ni jamoa botqoqlikdan olib chiqish kerak. O‘tgan mavsumda taniqli klub (Neymardan tashqari, Pelening o‘zi ham bir vaqtlar unda o‘ynagan) Braziliya A seriyasidan quyi ligaga tushib ketgandi.
“Shubhasiz, men yana “Santos”da o‘ynashni istagan bo‘lar edim. Bu qachon sodir bo‘lishini bilmayman, lekin ishonchingiz komil bo‘lsinki, men qaytaman”, — dedi u bir marta intervyusida. Bu qaytish tez orada sodir bo‘lishi mumkin.
BU QIZIQ
2016-yilgi Yozgi Olimpiada o‘yinlarida Neymar o‘yin boshlanishidan bor-yo‘g‘i 14 soniya o‘tganidayoq Gondurasning darvozasiga Olimpiya futboli tarixidagi eng tezkor golni kiritdi. E’tiborlisi, o‘sha o‘yinlarda Neymar va braziliyaliklar oltin medallarni qo‘lga kiritishgan.
YANA NIMALAR MA’LUM?
Neymar butun dunyoga mashhur “Time” jurnalining muqovasida paydo bo‘lgan yagona braziliyalik sportchi bo‘ldi.

Бразилец Неймар, которые еще 8–10 лет назад рассматривался как один из сильнейших игроков поколения и будущий обладатель «Золотого мяча», а то и не одного, возвращается на родину. Нею чуть больше 30. Последние несколько лет он почти не играет, а лечится из-за травм. Даже саудовский «Аль-Хиляль» раздумывает над тем, нужен ли им игрок в таком состоянии. А если посмотреть на его соцсети, то кажется, что тот же покер привлекает его гораздо сильнее футбола. Вспоминаем яркие факты из карьеры Неймара, чтобы разобраться, как он докатился до жизни такой.
«Знаю уровень собственного таланта. Знаю, на что способен. Футбол не индивидуальный вид спорта. Если бы был индивидуальным, я бы уже достиг всех целей».
Самый дорогой
Для начала — Неймар всё ещё самый дорогой футболист в истории человечества. В 2017 году французский «Пари Сен Жермен» отдал «Барселоне» за бразильца 222 миллиона евро. Говорят, что Неймар не сильно хотел уходить из команды, в которой блистал Месси, и с которой можно было выигрывать Лигу чемпионов за Лигой чемпионов.
С другой стороны, здесь перед ним маячила возможность выйти из тени великого аргентинца и доказать, что «он сам с усами». Получилось? Ну быть может, только отчасти. За 90 млн евро в августе прошлого года Неймар перешёл в саудовский «Аль-Хиляль», по сути, завершив международную карьеру. Ни Золотого мяча, о котором так мечтал бразилец, ни ещё одного титула в Лиге чемпионов он не получил.
Молодая суперзвезда
Неймар да Сильва Сантос младший быстро стал суперзвездой международного уровня. Шутка ли, он забил сотый гол в карьере ещё в те времена, когда играл в бразильском «Сантосе». Это случилось в его двадцатый день рождения.
После этого бразильца хотели видеть у себя многие топы. Но ближе всего к сделке был мадридский «Реал» и «Барселона». Неймар выбрал заклятого соперника мадридцев. Хотя ещё в 14 лет нападающий проходил медицинские тесты в Мадриде и был готов перейти в «Реал». Тогда «Сантосу» удалось сохранить Неймара только в разы увеличив сумму в его контракте. Для бразильца это было важно, ведь его мать из бедной семьи и до тех пор, пока карьера сына не пошла в гору, работала поваром в детском саду.
Симулянт — или нет?
Неймар — очень техничный игрок. И поэтому защитники часто останавливали его с нарушением правил. Иногда чрезмерно грубо. Лежащий на газоне Неймар, корчащийся от боли, даже превратился в мем. Есть даже цифра, что по оценкам экспертов, Неймар провел 14 минут, катаясь по полю только во время пяти игр на чемпионате мира в Бразилии.
Сам Неймар из-за этого злился. «Думаете, я хочу постоянно лежать после фолов? Нет, это больно! После матчей я по 4–5 часов держу лёд на ушибленных местах. Это сложно. Но если у вас нет подобного опыта, то вы никогда не поймете меня», — говорил он.
Интересно, что впервые обструкции за якобы симуляцию он подвергся ещё в 2011 году на матче Шотландия — Бразилия. После гола Неймара на поле бросили банан. «Очень тяжело играть в атмосфере постоянных насмешек и расизма», — заявил бразилец после матча. Якобы шотландцы были в шоке от падений молодой звезды по поводу и без. С тех пор за Неймаром закрепилась репутация симулянта, изменить которую у него так и не получилось.
Частые травмы
Подкосили бразильцы и травмы. Особенно на финальном этапе карьеры. Прошлой осенью бразилец выбыл из строя, получив разрыв крестообразной связки колена и разрыв мениска. Ожидалось, что форвард вернётся на поле не раньше января 2025 года. Однако в сентябре бразилец сообщил, что приступил к тренировкам в общей группе. 21 октября Неймар впервые вышел на поле, выйдя на замену на 77-й минуте матча Лиги чемпионов против «Аль-Айна» из ОАЭ. Всего после восстановления бразилец провел 42 минуты на поле за две игры.
Увы, вскоре бразилец травмировался опять. 4 ноября его «Аль-Хиляль» дома разгромил иранский «Эстегляль» в матче азиатской Лиги чемпионов со счетом 3:0. Неймар появился на поле на 58-й минуте, но в конце матча ему потребовалась обратная замена. Покидая поле, бразилец держался за бедро. Медобследование выявило у него разрыв подколенного сухожилия. Сроки реабилитации 32-летнего бразильца составят до шести недель.
Но кто знает, может, он травмируется снова?
Непостоянный отец
Попадал Неймар и в пикантные скандалы. Так, одна гражданка Венгрии утверждает, что имеет ребенка от Неймара и даже подала в суд на игрока, требуя пройти тест на отцовство и выплатить ей алименты.
Женщина сообщила, что познакомилась с Неймаром в Боливии, где бразильская команда проводила товарищеский матч, у нее быстро сложились отношения с футболистом, и она забеременела. Теперь они требует, чтобы в свидетельстве о рождении ее 9-летней дочери было указано имя отца, а также выплаты алиментов в размере 30 тысяч евро. По словам адвоката, сумма высока, поскольку затребована задним числом, ведь в течение 9 лет мать сама покрывала все расходы на ребенка.
Судебные разбирательства по этому делу запланированы на следующий год.
Впрочем, это не первый подобный иск. Но от предыдущих Неймар успешно отбивался. Официально у Неймара сейчас три ребенка. Впервые Неймар стал отцом в 19 лет. Его сына зовут Дави Лукка. Но прессу всегда больше интересовало, кто же мама. Неймар скрывал ее имя, и только после долгих розысков бразильским журналистам удалось установить, что это 17-летняя девушка по имени Каролина, с которой у Неймара были непродолжительные отношения.
Еще у Неймара есть две дочери. Что показательно — все его дети от разных женщин.
Любитель покера
Многие считают, что сейчас Неймару просто не до футбольной карьеры. Его гораздо больше занимают другие вещи. Например, покер. Так, все соцсети облетело видео, на котором бразилец на дне рождении своего ребенка, поет детскую песенку, параллельно идя all-in на своем смартфоне. Также не так давно стало известно, что Неймар занял второе место на покерном онлайн-турнире со вступительным взносом в 5200 долларов. Якобы форвард выиграл 66 тысяч долларов.
А однажды нападающий в прямом эфире проиграл один миллион евро на сайте для онлайн-ставок. Причем футболист лишился такой суммы денег в течение одного часа. Впрочем, Неймар не сильно расстроился и нашел в себе силы даже подшутить над ситуацией, сымитировав во время стрима плач под фрагмент музыкальной темы из кинофильма «Титаник».
Недостаток самоконтроля
На карьеру Неймара огромное влияние оказывал его отец. Уже во время выступлений за Сантос футболист получал еще порядка 11 млн долларов за рекламу. Приличная цифра! Однако для его отца, бывшего не самого успешного футболиста, Неймар — это всего лишь бизнес-проект. И это помешало игроку добиться истинного величия. Того величия, которого добился Месси.
Не хватило ему и самоконтроля, чтобы заставить свое тело работать на все сто, а может и 120%, как это сделал Роналду. Тут нужно сказать спасибо его так называемому окружению. Друзья и друзья друзей создавали вокруг игрока слишком мощное и слишком негативное поле. Неудивительно, что после ухода из «Барсы» он ни разу не сыграл больше 55% времени за сезон.
Сейчас Неймар подумывает о возвращении в родной «Сантос». Когда-то он приходил в клубную академию в возрасте 7 лет. А в 2011 году Неймар привел «Сантос» к первому за 48 лет титулу в Кубке Либертадорес. Он забил шесть голов в этом турнире, в том числе два в финале против уругвайского «Пеньяроля».
Теперь же «Сантос» нужно поднимать из болота, в котором команда оказалась. В прошлом сезоне великий клуб (за него, кроме Неймара, когда-то играл и сам Пеле) вылетел из бразильской Серии А в лигу пониже.
«Очевидно, что я хочу снова сыграть за «Сантос». Не знаю, когда это случится, но будьте уверены, я вернусь», — сказал он как-то в интервью. Возможно, что это возвращение состоится уже совсем скоро.
ЭТО ИНТЕРЕСНО
На летних Олимпийских играх 2016 года Неймар забил самый быстрый гол в истории олимпийского футбола: мяч оказался в воротах Гондураса всего через 14 секунд после начала матча. Примечательно, что на тех играх Неймар с бразильцами взял золотые медали.
А ЧТО ЕЩЕ?
Неймар стал единственный на сегодняшний день бразильским спортсменом, попавшим на обложку всемирно известного журнала Time.