Биология фанлари доктори, таниқли олим ва давлат арбоби, профессор Шаҳло Турдикулова Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг вице-президенти этиб тайинланди. У Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг 80 йиллик тарихида бу лавозимни эгаллаган биринчи аёл бўлди. Ш. Турдикулова, шунингдек, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳузуридаги Илғор технологиялар вазирлиги ҳузуридаги Илғор технологиялар маркази директори ҳамдир.
Проф. Турдикулова 78 та илмий мақола, шулардан 42 таси хорижда нашр этилган, 3 та китоб ва монографиялар муаллифи. Web of Science маълумотларига кўра, Ҳирш индекси 14, иқтибослар статистикаси 1810, Ўзбекистонда нашрлар бўйича энг юқори умумий таъсир факторига эга – 481,28, Nature журналида учта мақоласи чоп этилган мамлакатимиздаги ягона олим. Проф. Турдикулова Илғор технологиялар марказида инсон генетикаси ва биотехнологияси илмий мактабининг асосчиси ҳисобланади. Олима мамлакатимизда коронавирус пандемиясига қарши курашга катта ҳисса қўшган.
– Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг вице-президенти сифатида фаолият юритиш мен учун катта шарафдир. Илм-фан илмий-тадқиқот институтлари лабораторияларидан чиқиб, инновацияларга хизмат қилади, иқтисодий имкониятларни кенгайтиришга ва барқарор жамият қуришга ёрдам беради. Бугунги кунда Фанлар академияси кучли илмий салоҳиятга эга, ва  бу масканда иш бошлаётганимдан мамнунман, – деди Ш. Турдикулова.
Шаҳло Турдикулова докторлик диссертацияси доирасида Калифорния университетининг Мембрана биологияси лабораториясида 2005 йилда биология бўйича Нобел мукофотига номзоди кўрсатилган таниқли олим Жорж Сакс билан бир жамоада тадқиқот олиб борган. У ошқозон протон помпасининг фаолиятининг янги назариясини кашф этган.
Проф. Турдикулова Марказий Осиёда яшовчи аҳолининг популяция генетикаси бўйича кенг кўламли фундаментал тадқиқотлар олиб борган. National Geographic томонидан мувофиқлаштириладиган «Genographic» халқаро консорциуми таркибида Марказий Осиё халқларининг келиб чиқиши Евросиё популяциялари билан генетик алоқалари ўрганилди. Тадқиқот натижалари Nature журналида эълон қилинди, ва илк бора замонавий одамлар 75 000 йил аввал Африкадан пайдо бўлганини кўрсатадиган генетик ҳодиса аниқланди. Кўп йиллик меҳнатлар натижасида дунё аҳолисининг генетик харитасидаги илгари мавжуд бўлган Марказий Осиё генетикасининг «бўш жойи» тўлдирилди. Амалга оширилган фундаментал тадқиқотлар минтақамизда кенг тарқалган касалликлар, жумладан, янги туғилган чақалоқларнинг генетик патологиялари генетикаси бўйича амалий тадқиқотлар олиб боришга асос бўлди. Натижалар янги туғилган чақалоқларни неонатал скрининг учун тест тўпламларига киритилди, генетик тестлар тиббиёт муассасаларида, шунингдек, инсон  генетик паспортини яратишда фаол қўлланилади.
Турдикулова раҳбарлигида SARS-CoV-2 вирусини аниқлаш бўйича мамлакатимизда биринчи бўлиб ПЦР тест тизими яратилди, тестлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилди, мамлакатимиз лабораторияларининг эҳтиёжлари тўлиқ қондирилди. Шунингдек, хитойлик ҳамкорлар билан биргаликда профессор Турдикулова бошчилигида рекомбинант вакцинанинг клиник синовлари ўтказилди, ZF-UZVac-2001 номи билан вакцина рўйхатдан ўтказилди, айнан шу вакцина билан  Ўзбекистон аҳолисининг 66 фоизи эмланган эди.
2020 йилдан Инновацион ривожланиш вазири ўринбосари, 2023 йилдан эса Олий таълим, фан ва инновациялар вазирининг фан ва инновациялар бўйича ўринбосари лавозимида ишлаб келган. Илм-фан ва инновациялар соҳасидаги халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга қўшган салмоқли ҳиссаси учун 2018 йилда «Дўстлик» ордени билан тақдирланган.

Профессор Шахло Турдикулова, доктор биологических наук, учёный с мировым именем и государственный деятель назначена вице-президентом Академии наук Республики Узбекистан. Она стала первой женщиной на данном посту за 80-летнюю историю Академии наук Республики Узбекистан. При этом сохранила за собой пост директора Центра передовых технологий при Министерстве высшего образования, науки и инноваций.
Доктор Турдикулова является автором 78 научных статей, из них 42 опубликованы за рубежом, 3 книг и монографий. Индекс Хирша, по версии Web of Science, равен 14, статистика цитирования – 1810, самый высокий в Узбекистане общий импакт-фактор публикаций – 481,28, единственный в стране учёный, имеющий три публикации в журнале Nаture. Доктор Турдикулова является основателем научной школы генетики человека и биотехнологии в Центре передовых технологий. Большой вклад женщина-учёный внесла в борьбу с пандемией коронавируса в нашей стране.
«Для меня большая честь и привилегия представлять Академию наук Республики Узбекистан в качестве вице-президента. Важность науки простирается далеко за пределы лабораторий исследовательских институтов, наука может способствовать инновациям, стимулировать расширение экономических возможностей, содействовать в построении устойчивого общества. На сегодняшний день у Академии наук имеется самый сильный научный потенциал, и я очень рада приступить к этой должности», – отметила доктор Турдикулова.
В рамках подготовки докторской диссертации Шахло Турдикулова вела исследование в лаборатории мембранной биологии Калифорнийского университета в одной команде с выдающимся ученым Джорджем Саксом, номинированным в 2005 г. на Нобелевскую премию по биологии. Результатом её работы стало открытие новой теории функционирования желудочной протонной помпы, впервые было показано влияние сигналов гликозилирования на работу протонной помпы, открыты молекулярные сигналы транспортировки мембранных белков.
Доктором Турдикуловой были проведены обширные фундаментальные исследования популяционной генетики людей, населяющих Центральную Азию. В составе международного консорциума Genographic, координируемого National Geographic, были изучены происхождение и генетические связи народов Центральной Азии с евразийскими популяциями. Результаты исследований были опубликованы в трёх статьях Nature, впервые было открыто генетическое явление, свидетельствующее о выходе из Африки современного человека около 75 000 лет назад. В результате многолетней работы было заполнено «белое пятно» генетики Центральной Азии, присутствовавшее ранее на генетической карте населения мира. Проведённые фундаментальные исследования легли в основу прикладных исследований генетики наиболее распространённых заболеваний нашего региона, в том числе генетических патологий новорождённых. Результаты внедрены в тест-наборы для неонатального скрининга новорождённых, генетические тесты активно используются в медучреждениях, а также в создании генетического паспорта.
Под руководством Турдикуловой разработана первая в стране ПЦР тест-система для выявления SARS-CoV-2, налажено производство тестов, полностью обеспечивались потребности лабораторий страны. Совместно с китайскими партнёрами под руководством профессора Турдикуловой были проведены клинические испытания рекомбинантной вакцины, получена регистрация вакцины под торговой маркой ZF-UZVac-2001. Благодаря проведённой работе, были вакцинированы 66% населения Узбекистана.
С 2020 года Шахло Турдикулова являлась заместителем министра инновационного развития, с 2023 года – заместителем министра высшего образования, науки и инноваций, ответственной за науку и инновации. За значимый вклад в укрепление международного партнёрства в области науки и инноваций в 2018 году была награждена орденом «Дустлик».