Rossiyalik astronom va ilm-fan targ‘ibotchisi Vladimir Surdin Toshkentga tashrif buyurdi va “Biz kosmik mag‘oralarga kirib borishimiz kerak!” mavzusidagi ma’ruzasini o‘qidi.
Tadbir noyabr oyining oxirida EDU Master konferensiya zalida bo‘lib o‘tdi va haqiqiy anshlag bo‘ldi. 7MEN tahririyati zamonaviy ilm-fan afsonasi bilan uchrashish imkoniyatini boy bermadi.
Biz ma’ruza oldidan Vladimir Georgiyevich bilan suhbatlashish baxtiga muyassar bo‘ldik va o‘zimizni qiziqtirgan savollar — birinchi navbatda O‘zbekistonning jahon ilm-faniga qo‘shgan hissasi va koinotda o‘z ofisini ochishni (yoki aksincha) orzu qilgan insonlar istiqboli haqida so‘radik.
Vladimir Surdin — Rossiyada astronomiyaning yetakchi targ‘ibotchilaridan biri, fizika-matematika fanlari nomzodi, Moskva davlat universiteti fizika kafedrasi dotsenti va P.K. Shternberg Astronomiya institutining katta ilmiy xodimi. Ko‘plab ilmiy-ommabop kitoblar muallifi, nufuzli mukofotlar sovrindori — Belyayevskaya va “Prosvetitel”, “Nezemnoy Podkast” YouTube kanalining muallifi (2024–yil dekabr holatiga ko‘ra uning auditoriyasi 545 ming obunachi).
Vladimir Surdin
■ Vladimir Georgiyevich, Toshkentga xush kelibsiz! Hozirgi O‘zbekiston hududida qadim va nisbatan qadimgi davrlarda yashagan olimlardan zamonaviy astronomiyaning qarzi bormi?
Samarqandni qanday eslamaslik mumkin… Albatta, Amir Temurning nabirasi Ulug‘bekdan qarzdormiz. U siyosatdan ko‘ra matematika, astronomiya, she’riyatga ko‘proq qiziqqan, bu esa umrining oxirida uning o‘limiga sabab bo‘ldi — natijasini bilamiz. Shuni tushunish kerakki, o‘sha paytda oson bo‘lmagan, ilm-fan deyarli ming yil davomida muzlab qolgan edi.
Ammo Markaziy Osiyoda uni o‘z vaqtida qo‘llab-quvvatlashdi. Mahalliy olimlar ilm-fanni saqlab qolishdi, buning uchun ularga rahmat! Hozir ham ba’zan Ulug‘bek tuzgan yulduzlar taqvimidan foydalanamiz. Olimlar ish olib borishlari barcha resurslarga ega bo‘lgan zamonda buni noyob holat desa bo‘ladi.
■ Sovet davri haqida gapiradigan bo‘lsak, O‘zbekistonning SSSR kosmik dasturiga qo‘shgan hissasini qanday baholaysiz?
Agar shimoliy hududlar haqida gap ketayotgan bo‘lsa, astronomlar uchun iloji boricha ekvatorga yaqinroq harakat qilish muhimdir. Moskva va Sankt-Peterburgdagi rasadxonalar O‘zbekistonga qaraganda unchalik yaxshi joylashmagan, bu zaminda purviqor tog‘lar bor. 1960-yillarning oxirlarida sovet olimlari Tojikiston va O‘zbekistondan mos joylarni qidira boshladilar. Shu tarzda Qashqadaryo viloyatidagi Maydanak cho‘qqisini topildi. Benazir logistika, yo‘l o‘tkazilgan, barcha shart-sharoitlar mavjud.
Keyinchalik yanada qiziqarli ishlar bo‘ldi: Maydanak baland tog‘li rasadxonani qurish uchun eng ma’qul keladigan joy ekanligi haqida maqola e’lon qilinganida, harbiylar uni o‘qib, o‘sha yerda birinchi bo‘lib o‘z rasadxonasini qurib olishdi. Shuning uchun olimlar pastroqqa joylashishlariga to‘g‘ri keldi. Lekin biz harbiylarga yordam berdik, ular ham bizga yordam berishdi.
Men qurilish guruhi komissari va oziq-ovqat bilan ta’minlashga mas’ul edim. Bir kuni nonimiz tugab qoldi, vertolyot yetib kelmadi. Bo‘sh xaltani olib, harbiylar oldiga bordim va: “Menga yordam bering, u yerda aspirantlar och, oziq-ovqatimiz tugab qoldi”, dedim. Harbiylar har doim ta’minotga ega bo‘lishadi. Ular nimalardir berishdi, biz esa vertolyot kelguncha ikki hafta davomida o‘sha narsalar bilan tamaddi qilib turdik. Buning evaziga ular uchun nimadir qildik, albatta.
■ O‘zbekistonning yana qaysi shaharlarida bo‘lgansiz?
Toshkent, Buxoro, Samarqand sayyoh sifatida meni quvontirdi. Kitob va Shahrisabzda ishlaganman — bazamiz o‘sha yerda edi. Tog‘ etaklari, zilol suv, tekislikka qaragandagi salqinroq iqlim. Eng yoqimli xotiralarni qoldirgan ajoyib joylar edi. O‘zbekistonga qaytganimdan hamisha xursandchilik tuyaman.
■ Hayotini astronomiya bilan bog‘lamoqchi bo‘lgan talaba va yoshlarga qanday maslahat berasiz? Ularning kasbiy istiqbollari qanday bo‘ladi?
Millioner bo‘lib ketishlari dargumon. Boshqa tomondan, hozirgi davr, ko‘pchilik o‘z oilasini boqish uchun ilm-fanni tark etishga majbur bo‘lgan 90-yillar emas. Bugungi kunda ilm bilan shug‘ullanib bemalol ro‘zg‘or tebratish mumkin. Iqtidorli talabalar yaxshi martaba yo‘lini qurishlari uchun barcha imkoniyatlar bor.
Men Moskva davlat universitetida dars beraman va talabalarimiz ko‘pincha chet elda o‘z o‘rnini qanday topganiga guvoh bo‘laman — ular Yevropaga, AQSHga ketishadi. Kam holatlarda esa Xitoyga, aslida hozir u yerda katta istiqbollar mavjud. Biz ulardan voz kechmaymiz, chorak stavkada, yarim stavkada ishda qoldiramiz. Kelganlarida qiziqarli uskunalarni olib kelishadi, u yoqqa esa g‘oya olib ketishadi — bu adolatli almashinuv. Ammo bu bilimi eng kuchlilar uchun.
O‘rtacha bilimli bo‘lganlar uchun asosiy ish — asosan kuzatishlar. Aslida busiz ilm-fanni tasavvur qilib bo‘lmaydi: hamma mana shunday mutaxassislarga bog‘liq. Ehtimol, ko‘p pul topib bo‘lmas, lekin odamga yoqadigan ish: shahar shovqinidan uzoqda, ekologik toza hududda, tog‘larda yashaysiz.
Agar bola astronomiyaga jalb qilingan bo‘lsa, bu juda yaxshi. Asosiysi, keyin hech qanday umidsizlik bo‘lmaydi. Kosmos haqida orzu qilish va teleskop orqali yulduzlarni kuzatish yetarli emas — matematika, fizika va ingliz tilini yaxshi o‘rganish kerak.
■ Bolalikda ko‘p odamlar kosmonavt bo‘lishni xohlashadi, agar inson ana shu orzusiga erishsa, uning yo‘li qanchalik qiyin?
Siz haqiqatan ham kosmonavt bo‘lishni xohlaganmidingiz?
■ Bolaligimda biroz muddat istaganman.
Men kosmonavt bo‘lishni orzu qilgan odamni birinchi marta uchratishim (kuladi). Men ko‘proq tashqi kuzatuvchiman, lekin javobim shunday: men biladigan barcha kosmonavtlar juda ijobiy va tanlab olingan odamlardir. Ulardan hech qachon qo‘pol so‘z eshitmaysiz, hech qachon muvaffaqiyatsizligini ko‘rmaysiz. Ular yuqori malakali muhandislar, murakkab uskunalar bilan ishlashadi, kemada ularning atigi 3–4 nafari bo‘lishadi. Keng muhandislik bilimi va yorqin ingliz tili. Shuningdek, albatta, a’lo darajadagi sog‘liq. Dunyo bo‘ylab besh yuzga yaqin astronavt bor, ularning aksariyati amerikaliklardir.
■ Asteroidlardan biri sizning nomingiz bilan atalgan. Yerliklar undan qo‘rqishlari kerak, deb o‘ylaysizmi?
Bu allaqachon topilgan 1,5 million asteroiddan biridir. Undan qo‘rqishning hojati yo‘q, u Mars orbitasidan tashqarida uchadi va bu yerga hech qachon uchib kelmaydi. Buni yigitlar, astronomiya havaskorlari kashf qilishgan — ammo ular shunday havaskorlarki, ular ko‘plab mutaxassislardan kuchliroq. Ular mening kitoblarim va onlayn ma’ruzalarim bilan ulg‘ayishgan va, ehtimol, qariyani xursand qilishga qaror qilishgan.
■ Siz sobiq shogirdlaringizning ish yo‘lini kuzatib borasizmi? Ko‘p hollarda ilm-fanga universitet bitiruvchilari sarmoya kiritishadi.
Ortiqcha mablag‘i bo‘lganlargina sarmoya kiritishlari mumkin. Odatda olimlar o‘zidan orttirolmaydi. Agar bitiruvchi omadli biznesmenga aylangan bo‘lsa, u holda ha. Moskva davlat universitetining fizika fakultetini bitirgan milliarderlar bor, ular bizga pul mablag‘lari bilan homiylik qilishadi yoki texnik uskunalar sotib olib berishadi. Men ularning puliga “Maktab o‘quvchilari uchun 32 dars” deb nomlangan butun boshli serialni suratga oldim. Super bitiruvchilar ham bor, masalan, Yuriy Miller. U milliard dollarlik mablag‘ sohibi, ilm-fan rivojiga hamisha yordam beradi.
Milliarder Yuriy Milner Breakthrough Starshot loyihasini ishlab chiqmoqda — o‘lchami 4 ga 4 metr va og‘irligi atigi 1 gramm bo‘lgan yelkan, yorug‘lik nurlari bilan surilgan, yengilligi tufayli Alfa Syentavrga atigi 20 yil ichida yetib borishi mumkin; bu inson tomonidan yaratilgan qurilmaning kosmosga eng uzoq va eng tez (yorug‘lik tezligining 20% gacha) parvozi bo‘lishi kerak.
■ Ilon Mask samolyotlar o‘rniga kosmik kemalarni uchirmoqchi. Bunday rejalarga qanday qaraysiz?
O‘rniga demaylik-da, birgalikda desak: bu yerda gap uzoq davom etadigan parvozlar vaqtini qisqartirish haqida ketyapti. Ammo gap shundaki, bunday parvoz uchun siz Maskning hozircha yagona bo‘lgan AQSH janubidagi kosmodromiga borishingiz kerak bo‘ladi. U yerga borish uchun ancha vaqt ketadi! Samolyotda uchgan yaxshiroq.
■ Ularning ta’kidlashicha, bunday parvozlarda kuchli yuklama va radiatsiya bo‘ladi.
Bu o‘ta tezkor raketa emas, faqat tezligi samolyotdan bir yarim-ikki baravar ko‘p. Radiatsiyadan qo‘rqiladigan jihati yo‘q, ortiqcha yuklama esa o‘sha-o‘sha, bir xil.
■ Sizningcha, yo‘lovchilar skafandrlarda uchishadimi?
Bilmayman. Bu ishonchlilik darajasiga bog‘liq. Agar yuz marta parvoz qilinsa va hech narsa sodir bo‘lmasa, u holda skafandrsiz uchish mumkin bo‘ladi.
■ Sizda qandaydir kosmik samaradorlik bor: dars berasiz, yarim milliondan ortiq obunachingiz bo‘lgan YouTube platformasida podkast o‘tkazasiz, kitob yozasiz, mana, biz bilan ham uchrashuv o‘tkazishga vaqt topdingiz. Buncha kuch-quvvat va harakatchanlikka qanday erishgansiz?
Ehtimol, o‘z kasbimga bo‘lgan muhabbat tufaylidir.
***
EDU Masterning ikki soatlik ma’ruzasini zal to‘la odam bir nafasda tinglashdi. Bu g‘or tizimlari qanday qilib Yerdan tashqaridagi hayotni kashf qilish va u yerda birinchi aholi punktini yaratishning kaliti bo‘lishi mumkinligi haqidagi ajoyib hikoya edi, shuningdek, boshqa sayyoralar, ularning yo‘ldoshlari va Quyosh tizimidagi kichik jismlardagi g‘orlarni o‘rganishning kutilmagan jihatlarini ochib berdi. Bularning barchasi tanish janrda yangradi — Surdin murakkab narsalar haqida oson va oddiy, ammo teran gapira oladigan noyob qobiliyatga ega.
Ikkita katta proyektor, qorong‘ilik va lazer ko‘rsatkichi ma’ruzadan ko‘ra ko‘proq planetariyni eslatuvchi atmosferani yaratdi. Taqdimotdan so‘ng Surdin barcha savollarga javob berdi, ularning soni shunchalik ko‘p ediki, interaktiv qismi bir yarim soat davom etdi. Savollar talabalar, yosh olimlar, ijtimoiy tarmoq sahifalari obunachilari, hatto bolalar tomonidan ham berildi.

Российский астроном и популяризатор науки Владимир Сурдин посетил Ташкент с лекцией «Мы должны проникнуть в космические подземелья!».
Мероприятие прошло в конце ноября в конференц-зале EDU Master и собрало аншлаг. Редакция 7MEN не могла упустить шанс встретиться с легендой современной науки.
Нам посчастливилось поговорить с Владимиром Георгиевичем перед лекцией и задать интересующие нас вопросы — прежде всего о вкладе Узбекистана в мировую науку и о перспективах людей, мечтающих сделать своим офисом космос (и наоборот).
Владимир Сурдин — один из ведущих популяризаторов астрономии в России, кандидат физико-математических наук, доцент физического факультета МГУ и старший научный сотрудник ГАИШ им. П. К. Штернберга. Автор множества научно-популярных книг, лауреат престижных премий Беляевской и «Просветитель», автор YouTube-канала «Неземной подкаст» (по состоянию на декабрь 2024 года его аудитория  545 тысяч подписчиков).
Просто космос: интервью с российским астрономом Владимиром Сурдиным, 7men.uz
Владимир Сурдин
■  Владимир Георгиевич, добро пожаловать в Ташкент! Есть ли что-то, чем современная астрономия обязана учёным, в древние и относительно давние времена жившим на территории современного Узбекистана?
Как тут не вспомнить про Самарканд… Конечно, мы обязаны Улугбеку — внуку Амира Темура. Больше, чем политикой, он интересовался математикой, астрономией, поэзией, что в конце жизни его и погубило — исход мы знаем. Нужно понимать, что время было тогда непростое, почти на тысячелетие наука замерла везде.
Но в Центральной Азии всё это время её поддерживали. Местные учёные сохранили науку, спасибо им за это! Даже сейчас мы иногда пользуемся каталогом звёзд, который составил Улугбек. Уникальный случай, когда у учёного были все ресурсы для работы.
■  А если говорить про советское время, как оцените вклад Узбекистана в космическую программу СССР?
Астрономам важно продвигаться как можно ближе к экватору, если мы говорим о северных районах. Обсерватории в Москве и Питере были расположены менее удачно, чем в Узбекистане — тут прекрасные горы. Ещё в конце 1960-х советские учёные начали искать пригодные места в Таджикистане и Узбекистане. Так мы нашли превосходную вершину Майданак в Кашкадарьинской области. Замечательная логистика, дорога проложена, все условия.
Дальше было интересно: когда опубликовали статью про Майданак как идеальное место для организации высокогорной обсерватории, её прочитали военные и первыми построили там свою обсерваторию. Так что учёным пришлось расположиться ниже. Но мы помогали военным, а они помогали нам.
Я был комиссаром стройотряда, отвечал за обеспечение продуктами. Однажды у нас кончился хлеб, а вертолёт не прилетал. И я пошёл с пустым мешком к военным, говорю: «Выручайте, у меня там голодные аспиранты, а продукты кончились». У военных всегда есть припасы. Они чем-то поделились, и так мы две недели питались, пока вертолёт не прилетел. Мы им за это кое-что построили, конечно.
■ В каких ещё городах Узбекистана Вы бывали?
Ташкент, Бухара, Самарканд восхитили меня как туриста. В Китабе и Шахрисабзе я работал — там была наша база. Предгорье, вода чистая, климат прохладнее, чем на равнине. Прекрасные места, которые оставили самые добрые воспоминания. Всегда рад вернуться в Узбекистан.
■ Что Вы посоветуете студентам и ребятам, которые хотят связать свою жизнь с астрономией? Какие у них карьерные перспективы?
Миллионерами вряд ли станете. С другой стороны, сейчас не 90-е годы, когда многие были вынуждены уйти из науки, чтобы прокормить семью. Сегодня, занимаясь наукой, вполне можно зарабатывать на жизнь. Талантливые ученики имеют все шансы построить хорошую карьеру.
Я преподаю в МГУ и вижу, как наши ребята часто находят себя за рубежом — уезжают в Европу, США. Реже в Китай, хотя сейчас там огромные перспективы. Мы их не бросаем, оставляем на четверть ставки, полставки. Они приезжают, привозят интересные «железки», туда увозят свои идеи — это честный обмен. Но это карьера для лучших.
А для середнячков — рутинная работа, в основном наблюдения. Но без этого наука немыслима: всё держится как раз на таких специалистах. Денег вряд ли будет много, но людям нравится: будешь жить вдали от шумного города, в экологически чистом районе, в горах.
Если ребёнка потянуло в астрономию — это замечательно. Главное, чтобы потом разочарования не было. Мало мечтать о космосе и наблюдениях за звёздами в телескоп — нужно как следует изучать математику, физику, английский язык.
■ В детстве многие хотят стать космонавтами, а если человек доходит до исполнения этой мечты, насколько тяжёл этот путь?
Вы правда хотели стать космонавтом?!
■ Недолгое время в детстве.
Первый раз встречаю человека, мечтавшего стать космонавтом (улыбается). Я больше наблюдатель со стороны, но отвечу так: все космонавты, которых я знаю, очень позитивные и собранные люди. От них никогда не услышишь грубого слова, не увидишь срыва. Они высококлассные инженеры, работают со сложным оборудованием, их на корабле всего 3–4 человека. Огромные инженерные знания и блестящий английский язык. А ещё отменное здоровье, конечно. На всём земном шаре около пятисот космонавтов, большинство из них — американцы.
■ В честь Вас назван астероид. Стоит ли землянам его бояться?
Это один из 1,5 млн уже открытых астероидов. Его не надо бояться: он летает за орбитой Марса и никогда сюда не прилетит. Открыли его ребята, любители астрономии — но такие любители, что покруче многих профессионалов. Они выросли на моих книгах и сетевых лекциях и, видимо, так решили порадовать старика.
■ Вы следите за карьерой своих бывших студентов? Часто ведь в науку и университеты инвестируют их же выпускники.
Инвестировать могут те, у кого есть лишние деньги. Обычно у учёных их нет. Только если выпускник стал удачливым коммерсантом, тогда да. Есть окончившие физический факультет МГУ миллиардеры, они помогают нам деньгами, покупают оборудование. У меня снят целый сериал за их деньги, называется «32 урока для школьников». Есть супервыпускники, например Юрий Миллер. Он долларовый миллиардер, помогает науке в целом.
Миллиардер Юрий Мильнер разрабатывает проект Breakthrough Starshot — парус размерами 4 на 4 метра и весом всего 1 грамм, который, подталкиваемый лучами света, благодаря своей лёгкости сможет всего за 20 лет добраться до Альфы Центавра; это должен быть самый далёкий и самый быстрый (до 20% от скорости света) полёт в космос устройства, созданного человеком.
■ Илон Маск хочет запустить космические корабли вместо самолётов. Как Вы относитесь к таким планам?
Только не вместо, а вместе: здесь речь идёт о сокращении времени длинных перелётов. Но дело в том, что для такого полёта вам нужно будет добраться до космодрома, который у Маска пока один и находится на юге США. Сколько туда добираться! Проще долететь самолётом.
■ Говорят, что при таких полётах будут сильные перегрузки и радиация.
Это не особо шустрая ракета, она только в полтора–два раза быстрее самолёта. Радиации опасаться нечего, перегрузок — аналогично.
■ А как Вы думаете, пассажиры будут летать в скафандрах?
Не знаю. Это зависит от надёжности. Если сто раз слетают и ничего не случится, тогда уже можно будет без скафандра.
■ У Вас какой-то космический КПД: преподаете, ведёте подкаст на YouTube, где больше полумиллиона подписчиков, книги пишете, вот у нас выступаете. Откуда столько энергии и драйва?
Наверное, любовь к своей работе.
***
Полный зал EDU Master слушал двухчасовую лекцию, что называется, на одном дыхании. Это был увлекательный рассказ о том, как пещерные системы могут стать ключом к обнаружению внеземной жизни и созданию первых человеческих поселений за пределами Земли, а также раскрыл неожиданные аспекты исследования пещер на других планетах, их спутниках и малых телах Солнечной системы. Всё это в узнаваемом жанре — Сурдин обладает редким умением рассказывать легко о сложном и глубоко о простом.
Два больших проектора, темнота и лазерная указка создавали атмосферу, напоминающую скорее не лекцию, а планетарий. После окончания презентации Сурдин ответил на все вопросы, которых было так много, что интерактивная часть затянулась на полтора часа. Вопросы задавали студенты, молодые учёные, подписчики, даже дети.