“O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ Xitoy xalqaro temir yo‘l transporti ko‘rgazmasida
“O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ boshqaruv raisining birinchi o‘rinbosari Hikmatullo Rahmetov boshchiligidagi delegatsiya “InterRail Expo 2023” Xitoy xalqaro temir yo‘l transporti va temir yo‘l uskunalari ishlab chiqarish sanoati ko‘rgazmasida ishtirok etdi. Ko‘rgazma Xitoy Xalq Respublikasining Xunan provinsiyasida joylashgan Chjuchjou shahrida bo‘lib o‘tdi.
InterRail Expo 2023, 7men.uz
InterRail Expo – Xitoy savdoga ko‘maklashish assotsiatsiyasi va Xunan provinsiyasi Xalq hukumati tomonidan tashkil etilgan temir yo’l sanoatidagi yetakchi iqtisodiy-savdo ko‘rgazmasi hisoblanadi. Ko‘rgazmaga Yevropa, Amerika, Afrika, Markaziy Osiyo, Yaqin Sharq va Janubi-Sharqiy Osiyo kabi dunyoning turli mintaqalaridan 1200 dan ortiq mehmonlar va 600 dan ortiq korxonalar taklif etildi.
Ko‘rgazma innovatsion temir yo‘l transporti uchun asbob-uskunalar, asosiy qismlar va xomashyolar, intellektual tizimlarni ishlab chiqarish, ekspluatatsiya qilish va texnik xizmat ko‘rsatish, shu bilan birgalikda, innovatsion temiryo‘l transportini ishlab chiqarish uchun sohaviy sanoat zanjirida loyihalash bo‘yicha keng ko‘lamli tavsiyalarni qamrab oladi.
Bundan tashqari, Xitoy xalqaro temir yo‘l transporti va temir yo‘l uskunalari ishlab chiqarish sanoati ko‘rgazmasining ochilishi doirasida temir yo’l transporti bo’yicha Butunjahon Syanszyan forumi bo‘lib o‘tdi. Forumda xorijiy davlatlar vakillari, Xunan provinsiyasi gubernatori, partiya qo‘mitasi a’zolari, vazirlar, akademiklar, China Railway Corporation Limited ning direktorlar kengashi raisi va boshqa yuqori martabali amaldorlar ishtirok etishdi.

АО «Узбекистон темир йуллари» на Китайской международной выставке железнодорожного транспорта
Делегация АО «Узбекистон темир йуллари» во главе с первым заместителем председателя правления Хикматулло Рахметовым приняла участие в Китайской международной выставке железнодорожного транспорта, промышленности и железнодорожного оборудования InterRail Expo 2023. Выставка проходила в городе Чжучжоу, провинция Хунань, Китайская Народная Республика.
InterRail Expo является ведущей экономико-торговой выставкой в железнодорожной отрасли, организуемой Китайской ассоциацией содействия торговле и Народным правительством провинции Хунань. На выставку было приглашено более 1 200 гостей и 600 предприятий из различных регионов мира, включая Европу, Америку, Африку, Центральную Азию, Ближний Восток и Юго-Восточную Азию.
Выставка охватывает широкий спектр производства оборудования для железнодорожного транспорта, ключевых деталей и сырья, интеллектуальных систем, эксплуатации и технического обслуживания, а также консультаций по проектированию в отраслевой промышленной цепочке для производства инновационного железнодорожного транспорта.
Кроме того, в рамках открытия Китайской международной выставки железнодорожного транспорта и промышленности состоялся Всемирный Сянцзянский форум по железнодорожному транспорту. На форуме присутствовали представители зарубежных стран, губернатор провинции Хунань, члены парткома, министры, академики, председатель совета директоров China Railway Corporation Limited и другие высокопоставленные лица.