Haqiqiy erkak – u qanday? 2024-yilda bu savolga javob berish bir vaqtning o‘zida ham qiyin, ham oson. Qiyin jihati – dunyo boshni aylantiradigan darajada tezlik bilan o‘zgarmoqda, oson jihati esa – chunki har qanday mavzudagi mavjud ma’lumotlar hajmi tarixda bo‘lgan har qachongidan ham ko‘proq. Biz zamonaviy erkak tushunchasi nimani anglatishini tushunishga harakat qildik; bundan nima hosil bo‘lganini bilish uchun maqola bilan tanishing.
Dunyo aholisida erkaklar ulushi
Erkaklar ko‘pchilik. Bugungi kunda 4,08 milliardi, yoki dunyo aholisining 50,24 foizini tashkil qiladi, shu bilan birga ayollarning sayyoramizdagi soni 4,04 milliard, yoki 49,76 foizini tashkil etadi. O‘rtadagi farq 39,49 million odamni tashkil etmoqda (taxminan, Qozog‘iston aholisining ikki baravari).
So‘nggi 20 yil ichida erkaklar sonining ko‘payishi bo‘yicha birinchilikni Xitoy va Ozarbayjon o‘zida saqlab kelmoqda: har yili ushbu mamlakatlarda har 100 qizga o‘rtacha 115 o‘g‘il tug‘iladi. Biroq, trend o‘zgarmoqda. BMT prognoziga ko‘ra, dunyodagi jinslar nisbati 2050-yilga kelib tenglashishi kerak.
Sochlari qirqilgan erkaklar sochlari bor erkaklarga qaraganda bir dyuym balandroq va 13 foiz kuchliroq ko‘rinadi.
Erkaklar yo‘qolib ketadimi?
2011-yilda Angliyaning Manchester shahrida xromosoma bo‘yicha konferensiyada olimlar erkaklar jinsiy alomatlarining rivojlanish jarayonini ishga tushiruvchi Y-xromosomaning 4,6 million yildan keyin yo‘qolib ketish ehtimoli mavjud ekanini e’lon qilishdi. U bilan erkaklar ham tur sifatida qirilib ketishi mumkin. Bunday o‘zgarishlarning sabablari hozircha ma’lum emas, erkaklarning yo‘qolib ketishi to‘g‘risidagi ilmiy taxmin ko‘p yillar davomida turli hayvonlar organizmida erkaklik genlarining kamayib borayotganligi haqidagi kuzatuvga asoslangan.
Yapon olimlari nisbatan ijobiyroq fikrda: ular, kelajakda erkaklik genini aniqlab beradigan yangi gen paydo bo‘lishi mumkin, deb hisoblashmoqda. Proceedings of the National Academy of Science jurnalida chop etilgan maqolada, tajriba kalamushlarida erkaklik genini belgilaydigan yangi SOX9 geni paydo bo‘lgan tajriba tavsiflangan.
O‘rtacha erkakda o‘rtacha ayolga qaraganda taxminan 50% ko‘proq mushak massasi va 50 foizga kamroq yog‘ bo‘ladi.
Yoshingiz nechada?
Erkaklar yashash davlatidan qat’i nazar ayollardan kamroq umr ko‘radi. BMT dunyodagi erkaklarning o‘rtacha yashash davomiyligini 70,8 yil deb baholamoqda. Bu ayollarning xuddi shu ko‘rsatkichi 76 yilni tashkil etadi, bu erkaklar umridan besh yildan ko‘proq degani.
Statista tahlil byurosi, erkaklar hayot davomiyligi ayollarnikidan qanday farqlanishini tushunish uchun dunyoning asosiy mintaqalari bo‘yicha turli manbalardan ma’lumotlar to‘pladi.
Erkaklar/ayollar (2023-yil)
Okeaniya 76 yosh/81 yosh
Yevropa 75/81
Shimoliy Amerika 74/80
Osiyo 72/76
Lotin Amerikasi va Karib basseyni 71/77
MRB ma’lumotlariga ko‘ra, dunyodagi erkaklarning o‘rtacha yoshi 30,3 yoshni, ayollar uchun esa 31,8 yoshni tashkil etadi. O‘rtacha yosh butun aholini shunday ikkiga ajratadiki, bu holda aholining yarmi shu yoshdan katta, ikkinchisi esa – yoshroq bo‘ladi.
Dunyodagi eng yuqori o‘rtacha yosh Yevropaning eng kichik va eng boy mamlakatlaridan biri – Monakoda qayd etilgan. Bu yerda erkaklar uchun 53,7 yosh va ayollar uchun 57 yosh.
Dunyodagi eng past o‘rtacha yosh Afrikaning Niger davlatida: bu atigi 14,8 yosh – erkaklar uchun 14,5 va ayollar uchun 15,1 yosh.
Erkaklar ayollarga qaraganda uch-to‘rt marta ko‘p o‘z joniga qasd qilishga urinishadi va shuncha marta ayollardan ko‘proq muvaffaqiyatga erishadi.
Salomat bo‘ling
Butun dunyo bo‘ylab erkaklar salomatligi uchun asosiy tahdid yurak qon-tomir tizimi kasalliklari bo‘lib qolmoqda. JSST dunyodagi erkaklar o‘limining asosiy sabablarini so‘nggi (2019) ko‘rib chiqishida bu kasalliklarni birinchi o‘ringa qo‘ydi. Bundan tashqari, tashkilot erkaklar uchun o‘lim bilan tugaydigan top-5 ta kasallikni ajratib ko‘rsatdi:
“Haqiqiy erkak” bo‘lishning ma’nosi raqamlar va faktlarda, 7men.uz
• Yurak ishemik kasalliklari
• Insult
• Surunkali obstruktiv o‘pka kasalligi
• Quyi nafas yo‘llari infeksiyalari
• Neonatal holatlar
JSST ma’lumotlariga ko‘ra, erkaklar ayollarga qaraganda ko‘proq nogiron bo‘lib qoladilar, — ularning ko‘rsatkichlari taxminan 15 foizga yuqori. Lekin shu bilan birga erkaklar kasallik yoki nogironlik tufayli yashashga – ayollarga qaraganda 20 foiz kamroq vaqt sarflaydilar.
AQSH kasalliklarni nazorat qilish va profilaktika markazi (CDC) ma’lumotlariga ko‘ra, 2019-yilda har to‘rt erkakdan biri yurak-qon tomir kasalliklaridan vafot etgan.
JSSTning ta’kidlashicha, 2018-yilda yevropalik erkaklarning asosiy “qotillari” yurak-qon tomir kasalliklari, saraton, diabet va nafas olish kasalliklari bo‘lgan.
Yana bir bor o‘qib-o‘rganing
MRB’ning 2022-yildagi ma’lumotlariga ko‘ra, dunyodagi erkaklarning taxminan 90 foiz va 84 foizdan kamroq ayollarni savodli deb atash mumkin. Shu  bilan birga, 15 yoshga kelib, kundalik hayoti haqida oddiy gaplarni tushunib, yoza oladigan har bir kishi savodli hisoblanadi.
O‘qish va yozishni bilmaydigan kattalarning aksariyati (750 millionning to‘rtdan uch qismidan ko‘prog‘i) Sahroi Kabir janubidan tortib Janubiy Osiyo va Afrikada istiqomat qiladi. 2016-yilgi ma’lumotlarga ko‘ra, ularning atigi uchdan bir qismi yoki 250 millionini erkaklar tashkil etadi.
Ta’limga kelsak, butun dunyo bo‘ylab erkaklar ham, ayollar ham o‘rtacha 13 yil o‘qishadi. Bunga boshlang‘ich maktabdan universitet yoki kollejgacha bo‘lgan hammasi kiradi.
Qizlar aql-idroki dastlabki besh yilni ota-onalar va o‘qituvchilar tomonidan kuchli qadrlanadigan mayda motorikani, nutq va ijtimoiy mahoratni o‘stirish bilan band bo‘ladi. Shu bilan birga bolalar ongi yirik motorika, fazoviy va vizual ko‘nikmalarni rivojlantirish bilan band bo‘ladi. Bularning bari foydali ovchi mahoratlaridir. Shunday qilib, o‘g‘il bolalarda maktabga borganida odatda o‘qish va moslashish nuqtai nazaridan aniq kamchiliklar namoyon bo‘ladi.
Uylanish vaqti yetdi
Dunyoning barcha burchaklarida uylangan erkaklarning yoshi odatda o‘z rafiqalari yoki yoridan katta, deya baholamoqda Pew Research Center tadqiqotchilari. Yosh o‘rtasidagi bunday tafovut ayniqsa musulmonlar va hindlar o‘rtasida ko‘proq, yahudiy va qandaydir dinga aloqador kishilarda kamroq seziladi.
MRB ma’lumotlariga muvofiq, 18 yoshgacha bo‘lgan umumiy erkaklarning atigi 2,8 90 foizi uylangan. Taqqoslash uchun: 5 foizi qizlar 15 yoshgacha turmush qurishadi, 18,7 foizi esa – 18 yoshgacha.
G‘arbda nikohsiz hayotga talab jadallik bilan o‘sib bormoqda. Pew Research Center tadqiqoti shuni ko‘rsatmoqdaki, AQSHdagi 32 foiz erkak nikohga kirmaydi (ayollardagi ko‘rsatkichdan ko‘proq – 28 foiz). Bunda 51 foiz amerikaliklar jiddiy munosabatlarga, shuningdek, tasodifiy uchrashuvlarga ochiq bo‘lishadi, biroq erkaklar (56 foiz) ayollarga qaraganda majburiyatlarsiz munosabatlarga faolroq  intilishadi.
Agar Amerika haqida gapiradigan bo‘lsak, Mayami – bosh bo‘ydoqlar shahri. Florida shahrida har 100 nafar turmushga chiqmagan ayolga 138 ta uylanmagan erkak to‘g‘ri keladi, bu esa eng yuqori ko‘rsatkich hisoblanadi. San-Fransiskoda ular 118, Nyu-York va Chikagoda – taxminan 99tadan to‘g‘ri keladi.
Erkaklar dunyoda tanishuv ilovalaridan foydalanuvchilarning aksariyatini tashkil etadi (53 foiz). Tinder’da erkaklar ulushi 75 foizni tashkil etadi, ustiga ustak, Hindistonda, misol uchun, ular yanada ko‘proq, ayni vaqtda Yevropada foydalanuvchilarning yarmini ayollar tashkil etadi.
Jins vakillari uchun pul
Bir xil lavozim hamda ixtisoslikka ega bo‘lgan erkaklar va ayollarning maoshlarini ko‘rib chiqadigan bo‘lsak, erkaklar ayollarga qaraganda o‘rtacha har bir dollar uchun bir sent ko‘proq ishlab toparkan.
Agar turli sohalardagi hamda ularning mutaxassisligini hisobga olmagan holda barcha ayol va erkaklarning umumiy kartinasiga nazar soladigan bo‘lsak, 2023-yilda erkaklar har bir dollar uchun ayollarga qaraganda 17 sent ko‘proq ishlab topadi, bu esa ayollar erkaklar ishlab topgan har bir dollariga 83 sentdan oladi, deganidir.
Teng huquqlilik
Jinslar o‘rtasidagi tenglik masalasi aksariyat davlatlarda dolzarb sanaladi.
Islandiya, masalan, erkaklar va ayollar amalda teng imkoniyat va huquqlarga ega mamlakatga namuna hisoblanadi. Bu uning 2023-yildagi global jinsiy tenglik indeksida – 0,91 baho bilan birinchi o‘rinni egallagan – yuqori ko‘rsatkichlarini tasdiqlaydi. Bu – Islandiyada o‘qishdan tortib ishgacha bo‘lgan hayotning ko‘p jabhalarida ayollar va erkaklar o‘rtasida deyarli to‘liq tenglik o‘rnatilgan.
Islandiyadan farqli o‘laroq, Afg‘oniston dunyodagi eng past gender tenglikni namoyish etadi. 2021-yilda “Tolibonlar” hokimiyat tepasiga qaytganidan keyin ayollarning mamlakatdagi ahvoli og‘irlashdi. 12 yoshdan katta qizlarning ta’lim olishiga cheklov va ayollarning xalqaro tashkilotlarda ishlashiga qo‘yilgan taqiq muvozanatni erkaklar tomoniga keskin o‘zgartirib yubordi.

Какой он — настоящий мужчина? Ответить на этот вопрос в 2024 году одновременно сложно и просто. Сложно — потому что мир меняется с головокружительной скоростью, а просто — потому что объём доступных данных по любой теме сейчас больше, чем когда-либо в истории. Мы попытались понять, что значит быть современным мужчиной; что из этого вышло — смотрите в нашей инфографике.
Доля мужчин в населении мира
Мужчины в большинстве. Сегодня в мире насчитывается 4,08 миллиарда мужчин, или 50,24% мирового населения, в то время как женщин на планете около 4,04 миллиарда, или 49,76%. Разница составляет 39,49 миллиона человек (примерно как два населения Казахстана).
Пальму первенства по увеличению доли мужского населения в последние 20 лет удерживают Китай и Азербайджан: ежегодно в этих странах на 100 девочек рождалось в среднем 115 мальчиков. Однако тренд меняется. По прогнозу ООН, соотношение полов в мире должно выровняться к 2050 году.
Мужчины с бритой головой воспринимаются на дюйм выше и на 13% сильнее мужчин с волосами.
Мужчины исчезнут?
В 2011 году учёные на конференции по хромосомам в английском Манчестере заявили, что Y-хромосома, которая запускает процесс развития мужских половых признаков, может исчезнуть через 4,6 миллиона лет. А вместе с ней и мужчины как вид. Причины таких сдвигов пока не понятны, гипотеза об исчезновении мужчин построена на многолетнем наблюдении за уменьшением мужских генов в организме различных животных.
Японские учёные более оптимистичны: они выяснили, что в будущем может появиться новый ген, определяющий мужской пол. В статье, опубликованной в журнале Proceedings of the National Academy of Science, они описали эксперимент, в котором у подопытных крыс развился новый ген SOX9, определяющий мужской пол.
У среднего мужчины примерно на 50% больше мышечной массы и на 50% меньше жира, чем у среднестатистической женщины.
Сколько вам лет?
Мужчины живут меньше женщин вне зависимости от страны рождения. ООН оценивает среднюю ожидаемую продолжительность жизни мужчин в мире в 70,8 года. Это более чем на пять лет меньше, чем аналогичный показатель для женщин, который составляет 76 лет.
Аналитическое бюро Statista собрало данные из разных источников по основным регионам мира, чтобы понять, как отличается продолжительность жизни мужчин и женщин:
Мужчины/женщины (2023 год)
Океания 76 лет/81 год
Европа 75/81
Северная Америка 74/80
Азия 72/76
Латинская Америка и Карибский бассейн 71/77
Африка 61/65
По данным ЦРУ, медианный возраст мужчин в мире составляет 30,3 года, в то время как этот же показатель для женщин — 31,8 года. Медианный возраст делит всё население пополам так, что одна половина старше этого возраста, а другая — младше.
Самый высокий медианный возраст в мире у Монако — одной из самых маленьких и богатых стран Европы. Здесь он составляет 53,7 года для мужчин и 57 лет для женщин.
Самый низкий медианный возраст в мире в африканском Нигере: он составляет всего 14,8 года — 14,5 года для мужчин и 15,1 года для женщин.
Мужчины в три-четыре раза чаще предпринимают попытки самоубийства и во столько же раз чаще добиваются успеха, чем женщины.
Будьте здоровы
Главной угрозой для здоровья мужчин по всему миру остаются сердечно-сосудистые заболевания. В своём последнем (2019 год) обзоре основных причин смертности среди мужчин в мире ВОЗ ставил их на первое место. Кроме того, организация выделила топ-5 самых смертоносных заболеваний для мужчин:
По данным ВОЗ, мужчины умирают и становятся инвалидами чаще, чем женщины, — их показатели примерно на 15% выше. Но при этом мужчины проводят меньше времени, живя с ограничениями из-за болезней или инвалидности, — на 20% меньше по сравнению с женщинами.
Согласно данным Центра по контролю и профилактике заболеваний США (CDC), один из каждых четырёх мужчин в 2019 году умер от сердечно-сосудистых заболеваний.
Основными «убийцами» европейских мужчин в 2018 году были сердечно-сосудистые заболевания, рак, диабет и респираторные заболевания, отмечает ВОЗ.
И ещё раз учиться
По данным ЦРУ на 2022 год, около 90% мужчин в мире и чуть меньше 84% женщин можно назвать грамотными. При этом грамотными считают всех, кто к 15 годам может понять и написать несложные предложения о своей ежедневной жизни.
Большая часть взрослых, которые не умеют читать и писать (более трёх четвертей из 750 миллионов), живёт в Южной Азии и Африке к югу от Сахары. Мужчины из них составляют только треть, или 250 миллионов, по данным на 2016 год.
Что касается образования, то как мужчины, так и женщины во всём мире учатся в среднем 13 лет. Это включает в себя всё: от начальной школы до университета или колледжа.
В первые пять лет жизни мозг девочки занят развитием мелкой моторики, речевых и социальных навыков, которые высоко ценятся родителями и учителями. Тем временем мозг мальчика занят развитием крупной моторики, пространственных и зрительных навыков. Это всё полезные охотничьи навыки. Таким образом, мальчики часто идут в школу с явными недостатками в плане обучения и адаптации.
Пора жениться
Во всех уголках мира мужчины в браке обычно старше своих жён или партнёрш, оценивают исследователи Pew Research Center. Этот возрастной разрыв особенно заметен среди мусульман и индуистов и наименее выражен у евреев и людей, не принадлежащих к какой-либо религии.
По данным ЦРУ, всего 2,8% мужчин до 18 лет в мире женаты. Для сравнения: 5% девушек выходят замуж до 15 лет, а 18,7% — до 18.
На Западе стремительно растёт запрос на жизнь вне брака. Исследование Pew Research Center показывает, что 32% мужчин в США не состоят в браке (что больше, чем тот же показатель среди женщин — 28%). При этом 51% американцев открыты как к серьёзным отношениям, так и к случайным свиданиям, но мужчины (56%) активнее стремятся к отношениям без обязательств, чем женщины (44%).
Майами — главный город холостяков, если говорить про Америку. На каждые 100 незамужних женщин в главном городе Флориды приходится 138 неженатых мужчин, что является самым высоким показателем. В Сан-Франциско их 118, а в Нью-Йорке и Чикаго — примерно по 99.
Мужчины составляют большинство пользователей приложений для знакомств в мире (53%). В Tinder доля мужчин составляет 75%, причём в Индии, например, их ещё больше, в то время как в Европе половину пользователей составляют женщины.
Деньги за пол
Когда мы рассматриваем зарплаты мужчин и женщин с одинаковыми должностями и квалификацией, оказывается, что мужчины в среднем зарабатывают на один цент больше за каждый доллар, который получает женщина.
Если же смотреть на общую картину, сравнивая средние зарплаты всех мужчин и женщин в разных отраслях и без учёта их специализации, то в 2023 году мужчины зарабатывают на 17 центов больше за каждый доллар, который зарабатывают женщины, что означает, что женщины получают 83 цента на каждый заработанный мужчинами доллар.
Равноправие
Вопрос равенства между полами является актуальной темой во многих странах.
Исландия, например, является примером страны, где мужчины и женщины имеют практически равные возможности и права. Это подтверждается её высоким показателем в глобальном индексе гендерного равенства в 2023 году, где она занимает первое место с оценкой 0,91. Это означает, что в Исландии между мужчинами и женщинами установлено почти полное равенство во многих аспектах жизни от образования до работы.
В контрасте с Исландией стоит Афганистан, который демонстрирует один из самых низких уровней гендерного равенства в мире. После возвращения к власти «Талибана» в 2021 году положение женщин в стране резко ухудшилось. Ограничения на образование для девочек старше 12 лет и запрет на работу женщин в международных организациях резко изменили баланс в пользу мужчин.
Материал собран по данным Организации Объединённых Наций; Исследовательского центра Пью (Pew Research Center), занимающегося вопросами демографии; Университета Ла Троба (Австралия); Национальной академии наук США; Всемирного банка; Центрального разведывательного управления США; Всемирной организации здравоохранения.