Ayol qiyofasili qo‘rqinchli filmlar
2023-yilda “Barbengeymer” fleshmobi koviddan keyingi kinoprokatni jonlantirdi va jami 2,5 milliard dollar pul keltirdi. 2024-yilda hali taniqli kino memlari yo‘q, lekin asosiy “ekran juftligi” hali ham mavjud edi — bu Tay Uestning “Maksin XXX” retroslesheri bo‘lib, u 1980-yillardagi Gollivudning dahshatli voqea-hodisalari va Osgud haqida hikoya qiladi. Perkinsning “Qalb yig‘uvchi” voqelik sekin rivojlanuvchi trillerida FQB xodimi shaytoniy yovuzlik bilan kurashadi.
Bir oy ichida ketma-ket blokbaster mavsumida chiqarilgan ikkala yangi film nihoyat Gʻarb kinosining eng dolzarb janri sifatida femxorrorga aylandi. Striming ham tendensiyani davom ettirmoqda: sentyabr oyida Xulu Rayan Merfining qo‘rqinchli detektivi “Grotesk”ni boshladi, unda polisiya nishonili sarxush va mahalliy katolik qizi qotil mutaassibning izidan tushadi. Bir oy o‘tgach, Starz platformasida “Azizam” sadistik britkomi momaqaldiroq bo‘lib gumburlaydi, u yerda “Shershney” va Fallout o‘yinining moslashuvi yulduzi Ella Pernell dunyoga qonli urush e’lon qilgan ezilgan kotib rolini o‘ynadi. Darhaqiqat, bu qo‘rqinchli film emas, balki unga parodiyadir.
Bu janr hatto art-kinoni ham qamrab oldi: 2024 yilgi festivalning asosiy xitlaridan biri Korali Farjning “Substansiya” bodi-xorroridir. Syujet eksperimental dori ichgan va o‘zining yoshroq versiyasini dunyoga keltirgan sobiq estrada yulduzi fitnes-shou boshlovchisi haqida. Oxir-oqibat, bu dahshatli qaytarilmas oqibatga olib keladi.
Bodi-xorror — ya’ni qo‘rqinchli film, dahshatli tana mutatsiyalarini aks ettiradi — an’anaviy erkaklar janri, lekin vaqti-vaqti bilan u go‘zallikning zaharli me’yorlarini yoki homiladorlik dahshatlarini o‘rganib, femoptikani sinab ko‘radi. 2021 yil — o‘shanda “Titan” Kannda g‘olib chiqdi, uning syujetida striptizchi o‘z tanasida mexanik embrionni olib yuradi. Kannda ssenariy mukofotini qo‘lga kiritgan “Substansiya” filmi hatto janr asoschisi Devid Kronenbergni ham ortda qoldirgani, “Kafan” yakunda mukofotsiz qolgani esa ramziy ma’noga ega.
Chiqish jadvaliga ko‘ra, 2025 yil ushbu mavzuni qamrab oladi: eng kutilgan yangiliklar orasida Robert Eggersning “Nosferatu”si, Lili Rouz-Depp rolini o‘ynagan vampir klassikasining qayta ishlanishi, shuningdek, Meggi Jillenxollning “Frankenshteyn”ining fem versiyasi. Bu muhim: uni Gilyermo del Toro Netflix uchun tayyorlayotgan “Frankenshteyn” filmi ekranlashtirilishi bilan aralashtirib yubormang!
Klassikani jonlantirish
2010-yillarning o‘rtalarida uzoq vaqtdan beri mashhur bo‘lgan mediamahsulotlarga kushanda bo‘lib kelgan Gʻarb pop madaniyati pul ishlashning yangi usulini o‘ylab topdi — kinostudiya arxivlaridan unutilgan kino durdonalarini olib, ularning davomini yaratish. Eng muhimi, ilgarigi yulduzlar ishtirokida: shunda kinoga nafaqat o‘smirlar, balki ularning sog‘inilgan ajdodlari ham kelardi.
Shunday qilib kinomeros davomiyligi fenomeni paydo bo‘ldi — ko‘p yillar davomida tugallangan deb hisoblangan hikoya davom ettirilardi. Ushbu sohadagi kashshoflar Disney prodyuserlari bo‘lib, ular 2010 yilda kiberpank Tronni unutilishdan qaytargan va birozdan keyin “Yulduzlar jangi” kosmik operasini qayta tiklagan. Ko‘p o‘tmay, boshqa studiyalar ham ulardan o‘rnak olishdi — shuning uchun eski maktabdagi avstraliyalik ekshenlar (“Aqlsiz Maks”), texnuar klassiklari (“Tig‘ ustida yuguruvchi”) va 1990-yillardagi diniy art-seriallar (“Tvin Piks”, “Qirollik”) katta ekranlarga qaytdi.
2024-yil trend qo‘llab-quvvatlandi: Tim Byortonning “Bitljus Bitljus”i, shuningdek, Ridli Skottning “Gladiator 2” keng ko‘lamli peplumi — bu safar Rassel Krousiz, lekin jangovar babuinlar va Kolizey ichidagi dengiz jangi bilan ikkinchi bor nafas bag‘ishladi. Aytgancha, unchalik aniq bo‘lmagan shaklda qayta ishga tushirishlar bo‘lgan — masalan, Netflixning “Rebel Rij” jangovar filmida, bu birinchi Remboning zamonaviy (va, afsuski, juda ahmoqona) iborasi bo‘lib tuyuladi.
2025-yilning asosiy omadli “qaytish”i, albatta, Denni Boylning “28 yildan so‘ng” filmi, byudjeti 75 million dollar bo‘lgan zombi trilleri, butunlay iPhone 15 da suratga olingan. Klassik muhit, eski aktyorlar va biron filmning davomini ishlashni o‘zida mujassam etgan,zamonaviy suratga olish texnologiyalari Gollivud uchun rekord natijani berdi: Bu smartfonda suratga olingan eng qimmat film bo‘ldi!
Neon studiyasi filmlari
Cheksiz remeyklar, davom ettirish, qayta ishlashlar uchun muhim alternativ A24 indi-studiyasining asl nusxalari bo‘lib, uning o‘zi ham asta-sekin meydjorga aylana boshlaydi: Aleks Garlend tomonidan o‘ylab topilgan va uning o‘zi rejissyorlik qilgan “Imperiyaning qulashi” rekord darajada qimmat, 50 million dollarga tushdi!
Biroq, endi kompaniyaning raqobatchisi — Neon distribyutori bor, u allaqachon art-kino olamida deyarli asosiy brendga aylandi. Hammasi virusli promokampaniyalari va albatta, yuqori darajadagi relizlar tufayli: kompaniya portfeliga, jumladan, so‘nggi beshta Kannning g‘olib filmlari kiradi! Neon allaqachon nafaqat ko‘plab A24 muxlislarini, balki bir nechta asosiy xodimlarni va hatto rejisserlarni ham aldagan. Ular orasida Shon Beyker ham bor, uning so‘nggi filmi “Anora” (turmushi omadsiz bo‘lgan bruklinlik striptizchi haqidagi qayg‘uli kartina) “Oltin palma butog‘ini” ham qo‘lga kiritdi.
Neon hozirda 12 ta loyiha ustida ishlayapti. Ular orasida Stiven Kingning ikkita ekranlashtirilgan kartinasi bor: Osgud Perkinsning “Maymun” filmida iblis qo‘g‘irchoq bir qator shafqatsizlar o‘limini qo‘zg‘atadi va Mayk Flenaganning “Chakning hayoti” oddiy amerikalik haqidagi qo‘rqinchli ilmiy fantastikasi, miya o‘simtasi tufayli dunyoning tasviri jiddiy ravishda buzila boshlaydi. Bundan tashqari, yanvar oyidagi relizlar taqvimiga Stiven Soderbergning “Hozir bo‘lmoq” qo‘rqinchli filmi ham kiradi, u haunted house, ya’ni “arvohlar uyi” janrida suratga olingan.
Biroq, A24 o‘z pozisiyasidan voz kechishni xayoliga ham keltirmyapti. Studiya 20 ta loyihani chiqarishga tayyorlanmoqda: yuqorida aytib o‘tilgan “Nosferatu”dan tashqari, Devid Robert Mitchellning “Flauerveyl ko‘chasi” retro-fantastikasi, shuningdek, Aleks Garlandning Iroq mojarosi xronikasi bo‘lgan “Harbiy ish”i ham mini-xit maqomiga da’vogarlik qilmoqda.
Superqahramonlar inqirozi
2023-yil kinokomikslar tarixidagi eng yomon yil bo‘ldi. DC uchun ikkinchi “Shazam”, “Ko‘k qo‘ng‘iz” va “Flesh” katta muvaffaqiyatsizlikka uchradi, bunga hatto “eski Betmen”ning kameosi Maykl Kiton ham yordam bermadi. Marvel, “Galaktika himoyachilari. 3-qism”ning muvaffaqiyatli chiqarilishiga qaramay, MCU tarixidagi eng past yig‘imni bergan “Kvantomaniya” va “Kapitan Marvel 2” bilan muvaffaqiyatsizlikka uchradi.
2024-yilning asosiy omadsizligi, albatta, Todd Fillips ishlagan “Joker”ning musiqiy versiyasi bo‘lib, u dastlab Venesiyada katta tanqidga uchradi, keyin esa DC muxlislar jamoasining do‘stona nafratiga duchor bo‘ldi. Ko‘pgina tahlilchilar 2023 yilda bildirgan prognozlar foydasiga yana bir dalil bor: tomoshabinlar 20 yil davomida katta pul keltirgan super qahramonlardan charchagan va hatto formalistik tajribalar ham vaziyatni o‘zgartira olmaydi.
2025-yilda superqahramonlar boshqa janrlarga yetakchilikdan voz kechishi ehtimoli bor, ayniqsa bu yerda potensial raqobatchilar ko‘p: masalan, 2010-yillar oxiridagi asosiy xit “Parazitlar” filmini suratga olgan koreys Pon Jun-xo “Mikki 17” deb nomlangan absurd ilmiy fantastika bilan qaytadi, u yerda Robert Pattinsonning yuzi bo‘lgan robot klonlari Niflxeym muz sayyorasini to‘ldirishga harakat qilishmoqda. Bundan tashqari, parodiya va jonli harakatlar ustasi Edgar Rayt “Yugurayotgan odam”ning yangi versiyasini suratga olmoqda, Barri Levinson esa Alto Knights gangster eposini tayyorlamoqda.
“Yangicha samimiyat” avtofikshena formatida
Gʻarb kinematografiyasida hali ham “erkaklar” kinosiga katta qiziqish borligiga qaramay (Bred Pitt ishtirokidagi F1, kuchli janr yozuvchisi S. Kreyg Zalerning “Bukmeker va qo‘riqchi”si 2025-yilda chiqadi), Klassik bo‘lmagan erkaklik tasvirlarini o‘rganish uchun: masalan, nevrasteniyaga mag‘lublar (“Bizning tushlarimiz qahramoni” Kristoffer Borgli) yoki o‘tmishi jarohatli, o‘z dardini butun dunyoga aytishdan qo‘rqmaydigan yuvosh kishilar obrazini gavdalantirgan filmlar va seriallar davom etmoqda.
Bu yerda asosiy misol, albatta, Netflixning mini-seriali “Bug‘u bolasi” bo‘lib, u jinsiy zo‘ravonlik borasidagi tajribasi haqida ro‘y-rost ochiq gapirgan stendaper Richard Gedd tomonidan yozilgan va ekranlashtirilgan. O‘shanda, bahorda yana bir komediyachi Mark O’Sallivan “Channel 4” da #MeToo-bayonot berdi (loyiha My sexual abuse: The Sitcom deb nomlanadi). Ikkala teleshou ham maqoldagi “yangicha samimiylik”ni yuqori darajaga ko‘tardi — 2025 yil unga omad keltirishda davom etadimi yo‘qmi, buni faqat taxmin qilish mumkin, xolos.

Фильм ужасов с женским лицом
В 2023 году флешмоб «Барбенгеймер» реанимировал постковидный прокат и собрал в общей сумме 2,5 миллиарда долларов. В 2024-м обошлось без громких киномемов, но главная «экранная пара» всё-таки была — это ретрослэшер Тая Уэста «Максин XXX», рассказывающий о наглой старлетке и шокирующей изнанке Голливуда 1980-х, и слоубёрнер Осгуда Перкинса «Собиратель душ», в котором оперативница ФБР борется с сатанинским злом.
Обе новинки, вышедшие в сезон блокбастеров с разницей в месяц, окончательно утвердили фемхоррор в статусе самого актуального жанра западного кино. От моды не отстают и стриминги: в сентябре на Hulu стартовал жуткий тру-детектив Райана Мерфи «Гротеск», в котором алкоголичка с полицейским жетоном и бойкая католичка из местного прихода идут по пятам фанатика-душегуба. А через месяц на платформе Starz прогремел садистский бритком «Дорогуша», где Элла Пернелл, звезда «Шершней» и гейм-адаптации Fallout, сыграла затюканного клерка, которая объявила миру кровавую войну. Не ужастик, правда, но пародия на него.
Жанр захватил даже арт-кино: один из главных фестивальных хитов 2024-го — это боди-хоррор «Субстанция» Корали Фаржа. В центре истории — бывшая поп-дива, а ныне ведущая фитнес-шоу, которая принимает экспериментальный препарат и рождает молодую версию себя. В конечном итоге это приводит к жуткой необратимой побочке.
Боди-хоррор — то есть ужастик, фиксирующий страшные телесные мутации, — исконно мужской жанр, но то и дело примеряет фемоптику, исследуя токсичные стандарты красоты или ужасы беременности, как это было, скажем, в 2021 году — тогда в Каннах победил «Титан» Жулии Дюкурно, в котором стриптизёрша вынашивает в теле механический эмбрион. Символично, что «Субстанция», взявшая сценарный приз в Каннах, обошла даже Дэвида Кроненберга, родоначальника жанра, чей «Саван» в итоге остался без наград.
Судя по графику релизов, 2025 год охотно подхватит тему: среди самых ожидаемых новинок — «Носферату» Роберта Эггерса, ребут вампирской классики с Лили Роуз-Депп в главной роли, а также фемверсия «Франкенштейна» Мэгги Джилленхол, рассказанная от лица Невесты. Важно: не путайте с экранизацией «Франкенштейна», которую для Netflix готовит Гильермо дель Торо!
Реанимация классики
В середине 2010-х западная поп-культура, давно паразитирующая на том, что уже популярно, придумала новый способ заработка — доставать из студийных архивов забытые киношедевры и придумывать к ним продолжения. И главное — с участием старых звёзд: тогда в кино придут не только тинейджеры, но и их ностальгирующие предки.
Так возник феномен легаси-сиквела — продолжения истории, которая уже много-много лет считалась завершённой. Пионерами в этой области стали продюсеры Disney, которые в 2010 году вернули из забытья киберпанк «Трон», а чуть позднее возродили космооперу «Звёздные войны». Вскоре их примеру последовали и другие студии — так на большие экраны вернулись олдскульный австралийский экшен («Безумный Макс»), классика технуара («Бегущий по лезвию») и культовые арт-сериалы 1990-х («Твин Пикс», «Королевство»).
2024 год поддержал тренд: второе дыхание открылось у хулиганского макабра Тима Бёртона «Битлджус Битлджус», а также у масштабного пеплума Ридли Скотта «Гладиатор 2» — на этот раз без Рассела Кроу, но с боевыми бабуинами и морским боем внутри Колизея. Были, к слову, ребуты и в менее очевидной форме — как, например, в боевике Netflix «Ребел-Ридж», который кажется современным (и, увы, довольно бестолковым) парафразом первого «Рэмбо».
А главный камбэк 2025 года — это, конечно, «28 лет спустя» Дэнни Бойла, зомби-триллер с бюджетом в 75 миллионов долларов, целиком снятый на iPhone 15. Триквел, соединяющий классический антураж, старый каст и современные технологии съёмки, стал рекордом для Голливуда: это самый дорогой фильм, когда-либо снятый на смартфон!
Фильмы студии Neon
Важная альтернатива бесконечным ремейкам, сиквелам, ребутам — это originals инди-студии A24, которая сама уже потихоньку начинает превращаться в мейджора: «Падение империи», которое придумал и снял Алекс Гарленд, стоило ей рекордные 50 миллионов долларов!
Однако теперь у компании есть конкурент — дистрибьютор Neon, ставший уже чуть ли не главным брендом в мире арт-кино. Всё благодаря вирусным промокампаниям и, разумеется, громким релизам: в портфеле компании среди прочего фильмы-победители последних пяти Канн! Neon уже схантил не только многих фанатов A24, но также нескольких ключевых сотрудников и даже режиссёров. В их числе — Шон Бэйкер, чей последний фильм «Анора» (грустный ромком о бруклинской стриптизёрше, неудачно вышедшей замуж) также взял «Золотую пальмовую ветвь».
У Neon сейчас 12 проектов в разработке. Среди них — две экранизации Стивена Кинга: «Обезьяна» Осгуда Перкинса, где демоническая кукла провоцирует череду жестоких смертей, а также «Жизнь Чака» Майка Флэнагана, пугающий сай-фай про рядового американца, чья картина мира начинает сильно искажаться из-за мозговой опухоли. Кроме того, в графике январских релизов — ужастик Стивена Содерберга «Присутствие», снятый в жанре haunted house.
Впрочем, A24 и не думает сдавать позиции. Студия готовит к выпуску 20 проектов: помимо упомянутого «Носферату», на статус мини-хита ещё претендует ретрофантастика Дэвида Роберта Митчелла «Улица Флауэрвейл», а также хроника иракского конфликта «Военное дело» Алекса Гарленда.
Кризис супергероики
2023-й был, вероятно, худшим годом в истории кинокомиксов. У DC страшно провалился второй «Шазам», «Синий Жук» и «Флэш», которому не помогло даже камео «старого Бэтмена» Майкла Китона. Marvel, несмотря на успешный релиз «Стражи Галактики. Часть 3», потерпел фиаско с «Квантоманией» и «Капитаном Марвел 2», которая дала самые низкие стартовые сборы за всю историю MCU.
А главная катастрофа 2024 года — это, конечно, мюзикл-версия «Джокера» Тодда Филлипса, которая сначала получила разгромную критику в Венеции, а затем встретила дружный хейт фан-сообщества DC. Налицо — очередной аргумент в пользу прогнозов, которые многие аналитики высказывали ещё в 2023-м: зритель устал от супергероев, которые доминировали в большом прокате порядка 20 лет, и даже формалистские эксперименты не способны изменить ситуацию.
Есть шанс, что в 2025 году супергероика уступит лидерство другим жанрам, тем более что потенциальных конкурентов тут полно: например, кореец Пон Джун-хо, снявший главный хит конца 2010-х — «Паразиты», возвращается с абсурдистским сай-фаем под названием «Микки 17», где роботы-клоны с лицом Роберта Паттинсона пытаются заселить ледяную планету Нифльхейм. Кроме того, мастер пародии и бойкого экшена Эдгар Райт снимает новую версию «Бегущего человека», а Барри Левинсон готовит гангстерскую сагу Alto Knights.
«Новая искренность» в формате автофикшена
Несмотря на то что западный кинематограф всё ещё питает острый интерес к «мужскому» кино (в 2025-м выйдет F1 c Брэдом Питтом, «Букмекер и вышибала» крепкого жанровика С. Крэйга Залера), фильмы и сериалы продолжают исследовать образы неклассической маскулинности: например, неврастеничных лузеров («Герой наших снов» Кристоффера Боргли) или тихонь с травмированным прошлым, которые не боятся рассказать миру о своей боли.
Главный пример тут — это, конечно, мини-сериал Netflix «Оленёнок», который написал и поставил стендапер Ричард Гэдд, рассказавший без обиняков о пережитом опыте сексуального насилия. Тогда же, весной, на Channel 4 с #MeToo-заявлением выступил другой комик — Марк О’Салливан, который подал (проект называется My sexual abuse: The Sitcom»). Оба телешоу подняли пресловутую «новую искренность» до сверхвысокой планки — и пока что остаётся лишь гадать, сможет ли 2025 год ей соответствовать.