O‘zbekistonning  1-raqamli breykeri  Talgat Sherov Braziliyadagi jahon birinchiligiga borishdan oldin 7MEN tahririyatiga bir qancha harakatni ko‘rsatdi va raqsni hayotining asosiy mashg‘ulotiga aylantirish rejalari bor-yo‘qligini so‘zlab berdi.
O‘zbekistonning 1-raqamli breykeri Talgat Sherov batllar, musiqa va raqslar haqida, 7men.uz
Talgat Sherov
Biroz o‘tmishga qaytsak. Bir kuni men teleminora yonidagi sport majmuasiga navbatdagi tennis mashg‘ulotiga bordim, shundoqqina qo‘shni kortda esa sahna qurilayotgan, ovoz sinovdan o‘tkazilayotgan va yoritkichlar o‘rnatilayotgan ekan. Avvaliga kechqurun ochiq havoda qandaydir konsert bo‘lsa kerak deb o‘yladim, ammo keyinchalik yangiliklardan bu Red Bull BC One breykdens chempionati ekanligini bildim.
Bu turnir — dunyodagi eng nufuzli turnir hisoblanadi va uzoq vaqt davomida O‘zbekistonda o‘tkazilmagan. Yurtimizdan bo‘lgan ishtirokchilar Qozog‘istonga borib, u yerda Markaziy Osiyolik boshqa bi-boylar va bi-gyorllar (breykdensdagi raqqoslar aynan shunday ataladi) bilan bellashishgan. Biroq so‘nggi yillarda chempionat Toshkentda o‘tkazilayotgani tufayli raqqoslarimiz har yilgi jahon turnirida bevosita ishtirok etish imkoniyatiga ega bo‘lishmoqda.
Qahramonimiz Talgat Sherov yigitlar o‘rtasida g‘olib bo‘lib, Braziliyada o‘tadigan yakuniy chempionatga yo‘llanma oldi. Yil oxirida u o‘z faoliyatida ilk bor u yerga boradi. Shu munosabat bilan biz u bilan uchrashib, shunday qiziqish hayot ishiga aylanishi mumkinmi, degan savolga javob berishini so‘radik.
Ba’zan fank xohlab qolaman. Ba’zan esa — “go‘sht”
■ O‘zingiz breykingni qanday qabul qilasiz — bu sportmi, qiziqishmi yoki ish?
Menimcha, bu allaqachon ishga aylangan. Men deyarli har kuni raqslar bilan shug‘ullanaman va shu orqali daromad qilaman.
■ Ya’ni, aytish mumkinki, siz raqqos bo‘lib ishlaysiz.
Yo‘q. Mening asosiy ishim bor: men o‘zbek seriallarini suratga oluvchi kompaniyada montajchiman. U yerda Instagram uchun “reels”lar tayyorlayman, ba’zida esa yirikroq loyihalarni ham suratga olaman. Ammo raqslar men uchun ikkinchi darajali mashg‘ulot, deb ayta olmayman.
Bu boshidanoq aynan raqsmidi? Yoki siz ularga qandaydir sport orqali kirib kelganmisiz?
Bolaligimda taekvondo va futbol bilan shug‘ullanganman — hammasi odatdagidek. Ehtimol, ota-onam meni u yerga yuborishgan. Lekin besh-olti yoshimda futbolni jiddiy narsa deb qabul qilmasdim, aniqrog‘i ko‘proq shunchaki vaqt o‘tkazish uchun borardim. Taekvondoga ham hech qanday qiziqishim yo‘q edi, opamga hamroh bo‘lib birga borardim, xolos. Ammo uyda raqsga tushishni doim yaxshi ko‘rardim, nimalarnidir suratga olardim. To‘g‘risi, o‘shanda breyking nimaligini bilmasdim, lekin bularning barchasi meni chindan ham qiziqtirardi.
■ Mashhur raqqoslarni tomosha qilganmisiz? Yoki filmlardan ilhomlanganmisiz?
O‘shanda “Oldinga qadam” (Shag vperyod) guruxi chiqqanmidi-yo‘qmi, esimda yo‘q. Ammo menda zo‘rg‘a ishlaydigan internet bor edi, men bu mavzuni o‘rgana boshladim. Bundan tashqari, men har doim o‘zimni suratga olardim, lekin hech qayerga joylamasdim – joylash uchun ham hech narsa yo‘q edi.
Shunday qilib, o‘n yoshligimda maktabimizga amaliyot o‘tash uchun bir qancha vaqt koreys tili darslarini olib borgan talabalar kelishdi. O‘shanda men breyking bo‘yicha birinchi murabbiyim Semyon Xam bilan tanishdim. Bir kuni do‘stlarim bilan maktabdan chiqdik, u esa bizga: “Bolalar, maktabingizda raqs, tektonika, xip-xop, breyk-dans ochidibdi” dedi. Esimda, o‘shanda bir-bir yarim soatlik mashg‘ulot uchun 2000 so‘m to‘lanardi. (Kuladi.)
■ Breyking mashg‘ulotlari umuman qanday bo‘ladi?
Avvalo majburiy chigalyozdi mashqlar: oyoqlar, qo‘llar, hatto barmoqlarga ham. So‘ng asoslarni o‘rganamiz. Masalan, toprok — yuqoridagi harakatlar, futwork — oyoqlar bilan ishlash. Bular murakkab harakatlar emas. Biror holatda muallaq qolganimizda frizlarni yoki aylanayotganimizda “power move” harakatini o‘rganish ancha qiyinroq.
Lekin, to‘g‘risini aytsam, o‘sha birinchi boshlagan damlarimda shug‘ullanish qiyin edi. Polda taxtalar orasida katta-katta yoriqlar bo‘lib, u yer-bu yerda hatto mixlar chiqib turardi. Dastlab ikkita do‘stim bilan birga bordim, keyinchalik ular darslarga kamroq qatnay boshladilar, men esa qoldim. Hozir Zlotnikov Dance Centerda mashq qilyapman, men Sergey Zlotnikovdan ko‘p narsa uchun minnatdorman, u doim meni qo‘llab-quvvatlaydi. Agar mashq qilish kerak bo‘lsa, kechqurun ham kelish mumkin.
■ Birinchi konsertingiz esingizdami?
Bizda konsertlar emas, balki bellashuvlar bo‘ladi, ammo ularga ham barcha do‘stlarni taklif etish mumkin. Birinchi bellashuvimda meni guruhimizdagi eng kuchli, eng uslubli va istiqbolli raqibga qarshi qo‘yishdi. Uning ismi Kolya edi. O‘shanda men unga yutqazdim va o‘zimga, undan ham zo‘rroq bo‘lish uchun yanada ko‘proq mashq qilishga va’da berdim.
■ Bu yil Red Bull BC One’da ishtirokchilar soni nechta edi?
Erkaklar o‘rtasida 16 nafar ishtirokchi bo‘lib, musobaqalar olimpiya tizimi bo‘yicha o‘tkazildi. Ya’ni, mag‘lub bo‘lgan ishtirokchi darhol musobaqani tark etadigan jadval asosida. Qizlar esa juda kamchilikni tashkil  etdi.
■ Nega? Bu ayollar mashg‘uloti hisoblanmaydimi?
Ehtimol, hozircha shunday. Ammo dunyoda breyking bilan shug‘ullanuvchi qizlar juda ko‘p.
■ Biror marotaba sizga biror kishi aksini, raqs erkaklar ishi emasligini aytmaganmi?
Albatta, bunday gaplarni ko‘p bora eshitganman. Lekin vaqt o‘tishi bilan odamlar o‘zlari bu yerda yaxshi jismoniy tayyorgarlik zarurligini, bularning barchasini uddalash uchun kuch keraklininga amin bo‘lishadi. Bu ish zaiflar uchun emas.
■ Jismoniy kuch nuqtayi nazaridan — to‘g‘ri. Ammo erkak kishi, qisqa qilib aytganda, raqsda vaqt o‘tkazmasdan, oyoqqa turib, oilasi uchun pul topishi kerak, degan nuqtayi nazar jihatidan qaralganda, bu borada bosim yo‘qmi?
Endi yo‘q. Ehtimol, ilgari ota-onamdan shunga o‘xshash gaplarni eshitgandirman, bu jiddiy emas, kelajakda daromad keltirmaydi, tarzidagi gaplar.
■ Ularga nima deb javob berardingiz?
Baribir raqs tushaverishimni, menga hech kim to‘sqinlik qilolmasligini, aytardim. Ehtimol, men biroz erka boladirman. Bizning mamlakatimizda, har holda, bolalarga va ular nima bilan shug‘ullanishiga juda qattiq munosabatda bo‘lishadi. Ba’zi ota-onalar farzandlariga shunchaki diniy e’tiqodlarga ko‘ra raqs tushishni man etadilar. Biroq ota-onam mening rivojlanayotganimni ko‘rishdi, ko‘chada sanqib yurmayapman, hovlida ichkilik ichmayapman.
Raqs bilan pul topishim mumkinligini esa allaqachon isbotlab kelmoqdaman. Raqslar tufayli dunyoning yarmini kezib chiqdim. Shuning uchun, endi savollar yo‘q. Adolat yuzasidan aytishim kerakki, faqat endigina bu ko‘nikmalar tobora ko‘proq daromad keltirmoqda. Musobaqalardagi g‘alabalardan tashqari, sizni konsertlarga raqqos sifatida taklif qilishlari mumkin, ba’zi brendlar o‘zlarining reklama kampaniyalari uchun raqqoslarga e’tibor qaratishmoqda.
■ Bu yil breyking umuman Olimpiya dasturiga kiritildi.
Ha. Ammo Olimpiadada, rostini aytsam, hamma narsa sport haqida. Juda murakkab harakatlar, kuchli frizlar – bularning barchasi ajoyib, lekin breyking dunyosida raqs birinchi navbatda sport emas, balki san’at sifatida qabul qilinadi. Musiqani qanday tinglashing, qanday ko‘rinishing, o‘zingni qanday namoyon qilishing, qanday obraz yaratishing muhim. Shuning uchun raqqoslarning o‘zlari Olimpiadaga uncha jiddiy qarashmaydi.
Musiqani qanday tinglayotganing, qanday ko‘rinishing, o‘zingni qanday namoyon qilishing, qanday shaxs ekanliging muhim
Bu figurali uchishga o‘xshaydimi? Qandaydir majburiy elementlar ro‘yxati…
Yo‘q, bizda to‘liq erkinlik bor, xohlaganingizni qilishingiz mumkin. Lekin, aytaylik, hakamlarda baholashlari uchun o‘z mezonlari bor. Va bu mezonlardan xulosa qilish mumkinki, g‘olib — eng chidamli, kuchli, tayyorgarlik ko‘rgan kishi bo‘ladi.
■ Lekin eng kreativ kishi emas.
Ba’zan shunday. Anderraund-bazmlarda musiqiylik, ijodkorlik, o‘ziga xoslik qadrlanadi va u yerda “mazali” raqsga tushgan, bundan o‘zi mast bo‘lgan odam g‘alaba qozonishi mumkin.
Olimpiadada ishtirok etish baribir qiziqarli, albatta, lekin bunga sport sifatida qarash uchun qayta tizimlashish kerak. Masalan, “bite” — “tishlamoq” so‘zidan kelib chiqqan bayt mavzusi bor. Bu bir bi-boy chin ma’noda boshqa bi-boydan qandaydir elementni o‘g‘irlashi va undan o‘z chiqishida foydalanishi. Umuman, bu juda yomon, batllarda hakamlar bunga juda keskin munosabat bildirishadi.
Ammo Olimpiadada bu holat mumkin ekan. Parijda xitoylik bir raqqos bor edi, uning har bir ishi bayt edi. Bular ijro etish uchun juda murakkab narsalar, lekin bari bir bayt. Olimpiadada va andegraund-batllarda bunga turlicha munosabat bildirishadi.
■ Avstraliyalik bi-gyorl Reychel Gann bilan bo‘lgan Olimpiadadagi voqea-chi, u o‘z chiqishlaridan keyin shunchaki memga aylandi. Bu aslida nima edi?
Hozir har qanday narsa mem bo‘lishi mumkin. Bilishimcha, unga Avstraliya va Okeaniyadan saralashdan o‘tish unchalik qiyin bo‘lmagan, bu yerda asosiy rolni aynan Olimpiadaga kvotalar bo‘yicha saralash o‘ynagan.
Albatta, Olimpiadani tomosha qilayotgan odamlar g‘ayrioddiy narsalarni kutishgandi. Ammo Gann raqslarida “noto‘g‘ri” hech narsa yo‘q, dunyoda undan ham yomonroq raqqoslar bor. Buni uning uslubi deb tasavvur qilishimiz mumkin, men aynan sport sifatida breyking va san’at sifatida breyking o‘rtasidagi farqlar haqida gapirdim – ikkinchisida nafaqat mahorat, balki o‘ziga xoslik ham qadrlanadi. Gann memga aylandi, chunki Olimpiada tomoshabinlari breykingni unchalik tushunmaydilar. Ehtimol, u andergraund bellashuvlarda ham g‘olib bo‘lmagan bo‘lardi, lekin u yerda ustidan kulishmasdi.
■ Siz “Osiyo Olimpiadasi” — Osiyo o‘yinlarida ishtirok etgansiz.
Ha, u yerda men ilgari faqat videolarda ko‘rgan barcha bi-boylarni jonli ko‘rdim. Masalan, Venesuelalik bi-boy Lil Ji, uning chiqishlari doim meni hayratga solardi. Boshqa musobaqalarda, Braziliyada, men bellashuv jadvali bo‘yicha aynan u bilan yuzlashdim va biz hatto tay-breykgacha yetib bordik — bu durang bo‘lib, hal qiluvchi raundda hamma narsa hal qilinadi. Oxir-oqibat u bir-ikki ovoz bilan g‘alaba qozondi, lekin men hatto uni ham, nafaqat uni, balki boshqa ko‘plarni ham yutishim mumkinligini angladim. Bu yanada ko‘proq shug‘ullanishim uchun motivatsiya bo‘ldi. Ammo, masalan, keyingi Los-Anjeles Olimpiadasida breyking bo‘lmaydi.
■ Musobaqalarda sizga mutlaqo tasodifiy musiqa qo‘yishadimi? Yoki har kimning o‘zinikimi?
Yo‘q, bu doim tasodifiy musiqa bo‘ladi. U yerda batllarda ishlatiladigan treklarning miksi bo‘lgan didjey bo‘ladi. Ammo bizda oldindan tayyorlangan to‘plamlar bor, kimdir ularni bog‘lamlar deb ataydi, bular shunday mashq qilingan harakatlarki, ularni chiqish paytida aralashtirib foydalanishingiz mumkin. Raqqoslarning turli harakatlar arsenali qancha keng bo‘lsa, shuncha zo‘r bo‘ladi.
■ Lekin boshqalar nima tayyorlayotganini bilmaysiz-ku. Agar siz kimdir bilan bir xil harakatlarni qilib qolsangiz va buni bayt deb hisoblashsa-chi?
Albatta, odamlar allaqachon turli xil harakatlarni sinab ko‘rishgan. Biz bugun asosiy deb hisoblaydigan harakatlar qachonlardir, 1990 yillarda  yangi bo‘lgan. Lekin bu asosiy harakatmi yoki yo‘qligini doimo bilib olish mumkin. Agar bu asosiy harakat bo‘lmasa, faqat ikkita variant bor — yo u buni o‘zi o‘ylab topgan, yoki o‘g‘irlagan. O‘g‘irlanganligini qanday tushunish mumkin? Barcha raqqoslarning o‘z uslubi, o‘z ijro tarzi bor. Agar biror harakat uning odatdagi raqsiga o‘xshamasa, bu o‘g‘irlangan deb xulosa qilish mumkin. Hakamlar, albatta, ko‘proq tajribaga ega, ular buni tushunishadi. Lekin shunday ham bo‘ladiki, biz biror harakatni beixtiyor takrorlaymiz, ehtimol, hatto uni asl ijrosidagidan yaxshiroq bajaramiz.
Bir bellashuv qancha davom etadi?
Qat’iy chegaralar yo‘q. Ikki, uch raundli bellashuvlar bo‘ladi. Butun bellashuv taxminan besh-olti daqiqa davom etadi, bu vaqt ichida har bir bi-boy bir necha marta chiqib, taxminan 40–50 soniya raqsga tushadi. Raqsning o‘zida ham to‘liq erkinlik bor, raqqos ko‘proq vaqt ham raqsga tushishi mumkin.
■ Tushunishim bo‘yicha Red Bull BC One breyking olamidagi eng muhim musobaqa to‘g‘rimi?
Ha, ko‘pchilik bi-boylar Red Bull BC One musobaqasini eng nufuzli deb hisoblashadi. U har yili o‘tkaziladi va agar siz uni yutsangiz, bu shubhasiz sizning jahon miqiyosidagi raqqos ekanligingizni ko‘rsatadi. Hatto 16 kishidan iborat asosiy guruhga tushib qolishning o‘zi ham katta yutuq. Har holda, hozir mening vazifam xuddi shunday.
Toshkentda o‘tkazilgan saralash turnirida g‘olib chiqqaningizdan so‘ng hali asosiy musobaqaga yo‘l olmadingizmi?
Men bilishimcha, dastlab Red Bull BC One butun dunyo bo‘ylab turnirlar o‘tkazadi va shu tariqa 32 nafar eng yaxshi raqqosni tanlaydi. Keyin ular bir-birlari bilan bellashishadi va eng yaxshi to‘rtlik, nihoyat, asosiy guruhga, TOP-16 talikka kiradi. Ushbu guruhdagi qolgan 12 kishini Red Bull BC One yil davomida o‘zini eng yaxshi ko‘rsatgan raqqoslar orasidan o‘zi tanlaydi. Natijada, tashkilotchilar tomonidan taklif qilingan 12 ta eng yaxshi raqqos va saralash bellashuvlaridan o‘tgan to‘rt nafar raqqos chiqadi.
■ U yerda yana qaysi mamlakatlar ishtirokchilari bo‘ladi?
Koreya, Niderlandiya, Yaponiya, Venesuela, Fransiya, Misrdan ishtirokchilar tashrif buyuradi.
■ Breykingda aniq ustunlik qiladigan mamlakatlar bormi?
Odatda, koreyaliklar va yaponlar har doim kuchli hisoblanishgan.
■ Nimaga?
Menimcha, ular mehnatkash bo‘lganlari uchun.
■ Unda nima uchun, xitoyliklar emas, masalan??
Yaqinda ular ham breykingga kirishdi, ilgari Xitoydan hech kim yo‘q edi. Ular juda murakkab harakatlarni bajarishadi, lekin gap shundaki, bularning aksariyati — baytdir. Umuman olganda, bi-boylar doimo sayohat qiladilar, ular geografik jihatdan biron-bir maktabga, masalan, jamoaviy sport turlari bilan shug‘ullanuvchi sportchilar kabi unchalik bog‘lanmagan.
■ Breyk-dans qachon breykingga aylandi?
Raqqoslarning o‘zlari o‘zaro “breyk-dans” deyishmaydi. “Bi-boying” yoki “breyking” deyish mumkin. Shunchaki hozir hamma buni bildi — chamasi, Olimpiya o‘yinlari tufayli.
Unda breyk-dans qayerdan paydo bo‘ldi?
Afrika Bambaataa ismli didjey va prodyuser bor, uning treklarida sof barabanlar chalinadigan fragmentlar tez-tez uchraydi. Bu qismlarda nog‘orachilar biz hozir raqsga tushishga odatlangan bitlarni chalishadi. Barabanli bu qismlar breykbit deb ataladi. Ularning ostidagi raqslar esa, mos ravishda, breyk-dans deb atala boshlandi.
■ Siz o‘zingizga qanday musiqa tanlaysiz?
Hozir aynan bellashuvlar uchun musiqa yaratayotgan didjeylar ko‘p. Ha, raqslarning o‘zi ham faol ravishda o‘zgarib bormoqda, haqiqiy “go‘sht” sodir bo‘ladigan new-school-breykingning ko‘plab yo‘nalishlari mavjud: u yerda gitara yoki baraban kabi ko‘plab cholg‘ular yo‘q, juda ko‘p elektron ovozlar bor. Ammo aksariyat raqqoslar hali ham haqiqiy cholg‘ular mavjud bo‘lgan qandaydir “estetik” narsa ostida raqsga tushishadi. Bu vaziyatga qarab — ba’zan “fank”ni, ba’zan “go‘sht”ni xohlaysiz.
■ Necha yoshgacha breykingda raqs tushishadi?
Har xil bo‘ladi. 50 yoshli raqqoslar ham bor, lekin ular, to‘g‘risi, o‘z ustaligini isbotlab bo‘lishgan, hozir mamlakatlarni kezib, mahorat darslari berishadi, hakamlik qilishadi.
■ Kelajagingizni shunday tasavvur qilasizmi?
Har kimning o‘z yo‘li bor. Hozircha musobaqalarga aynan shunday qatnashaman degan aniq rejam yo‘q. Men O‘zbekistonda media orqali ham rivojlanishni rejalashtirganman, balki qandaydir blogerlikka o‘tarman. Hozirgi kunda ijtimoiy tarmoqlar yaxshi rivojlanish imkonini beradigan kuchli vositadir. Raqsdan tez charchash mumkin, shuning uchun men har doim raqsdan tashqari boshqa narsa bilan shug‘ullanishni xohlayman.

Брейкер №1 в Узбекистане Талгат Шеров перед поездкой в Бразилию на первенство мира показал редакции 7MEN пару движений и рассказал, собирается ли он делать танцы делом своей жизни
Брейкер №1 в Узбекистане Талгат Шеров о батлах, музыке и танцах, 7men.uz
Талгат Шеров
Небольшая предыстория. Как-то я пришёл на очередную теннисную тренировку в спорткомплексе, что под телевышкой, а прямо на соседнем корте разворачивали сцену, пробовали звук, устанавливали софиты. Я подумал, что вечером будет какой-то опен-эйр, но уже потом из новостей узнал, что это был чемпионат по брейкингу Red Bull BC One.
Этот турнир — самый престижный в мире, и долгое время он не проводился в Узбекистане. Участники из нашей страны ездили в Казахстан, где встречались с другими би-боями и би-гёрлами (именно так по-настоящему называются танцоры в брейкинге) из Центральной Азии. Но в последние годы чемпионат проводят в Ташкенте, благодаря чему наши танцоры могут напрямую попасть на ежегодный мировой турнир.
Наш герой Талгат Шеров одержал победу среди парней и получил билет на итоговый чемпионат в Бразилии. В конце года он поедет туда впервые в своей карьере, в преддверии чего мы встретились с ним и попросили рассказать, может ли стать такое увлечение делом жизни.
Иногда хочется фанка. А иногда — «мяса»
■ Вы сами как воспринимаете брейкинг — это спорт, увлечение или работа?
Наверное, это уже работа. Я практически каждый день занимаюсь танцами и зарабатываю этим.
■ То есть можно сказать, что вы работаете танцором.
Нет. У меня есть основное место работы: я монтажёр в компании, которая снимает узбекские сериалы. Там я делаю рилсы для инстаграма, иногда снимаю какие-то более крупные проекты. Но не могу сказать, что танцы у меня на втором плане.
■ А это сразу были именно танцы? Или вы пришли к ним из какого-то спорта?
В детстве я занимался тхэквондо, футболом — всё по классике. Наверное, меня туда отправили родители. Но в свои пять-шесть лет я не воспринимал футбол как что-то серьёзное, скорее, ходил туда, чтобы просто провести время. Да и в тхэквондо у меня тоже не было никаких амбиций, я приходил за компанию с сестрой. А вот дома я всегда любил танцевать, снимал что-то. Правда, я ещё не знал, что такое брейкинг, но всё это меня действительно интересовало.
■ На известных танцоров смотрели? Или фильмами вдохновлялись?
Не помню, вышел тогда «Шаг вперёд» или нет. Но у меня уже был еле работающий интернет, я рылся в этой теме. Ещё я всегда снимал себя, но никуда не выкладывал — тоже было просто некуда.
И вот, когда мне было лет десять, к нам в школу на практику приехали студенты, которые вели у нас какое-то время уроки корейского языка. Тогда я познакомился с моим первым тренером по брейкингу Семёном Хамом. Мы с друзьями однажды выходим из школы, а он нам говорит: «Пацаны, тут у вас в школе открылись танцы, тектоник, хип-хоп, брейк-данс. Помню, стоило это тогда 2000 сум за час-полтора занятий. (Смеётся.)
■ Как вообще выглядят занятия по брейкингу?
Вначале обязательная разминка: ноги, кисти, даже пальцы. Затем учим базу. Например, топрок — это движения наверху, футворк — работа ногами. Это не сложные движения. Тяжелее разучивать фризы, когда мы зависаем в каком-то положении, или power move, когда мы крутимся.
Но в том первом месте заниматься было трудно, если честно. В полу между досками были большие щели, кое-где даже торчали гвозди. Я сначала ходил с двумя друзьями, потом они стали посещать занятия всё реже, а я остался. Сейчас тренируюсь в Zlotnikov Dance Center, я Сергею Злотникову за многое благодарен, он всегда поддерживает. Можно даже поздно вечером приехать, если тебе нужно потренироваться.
■ Помните свой первый концерт?
У нас не концерты, а батлы, но на них тоже можно звать всех друзей. В моём первом батле меня поставили с самым сильным в группе соперником, самым стайловым, подающим надежды. Его звали Коля. Я тогда проиграл ему и сказал себе, что буду тренироваться ещё больше, чтобы стать круче него.
■ А сколько было участников на Red Bull BC One в этом году?
Среди мужчин было 16 участников, соревнования строились по олимпийской системе, то есть сетка, где проигравший сразу покидает соревнования. А вот девушек было совсем мало.
■ Почему? Это считается не женским занятием?
Наверное, по большей части до сих пор да. Хотя в мире очень много девушек, занимающихся брейкингом.
■ А вам никто не говорил, наоборот, что танцы — это не мужское занятие?
Конечно, слышал такое много раз. Но со временем люди сами видят, что здесь нужна хорошая физическая подготовка, нужна сила, чтобы это всё вывозить. Это занятие не для слабых.
■ С точки зрения физической силы — да. А вот с той точки зрения, что мужчина должен, условно говоря, не развлекаться на танцах, а вставать на ноги, зарабатывать для своей семьи — нет такого давления?
Уже нет. Может, раньше было что-то похожее от родителей, мол, это всё несерьёзно, не даст заработка в будущем…
■ И что вы им отвечали?
Что буду всё равно танцевать и никто мне не запретит. Наверное, я немножко избалованный ребёнок. У нас в стране всё-таки очень строго относятся к детям и к тому, чем они занимаются. Некоторые родители запрещают своим детям даже начинать танцевать, просто из религиозных соображений. Но мои родители видели, что я развиваюсь, не шатаюсь на улице, не выпиваю во дворе.
И уже давно я доказываю, что могу зарабатывать танцами. Благодаря танцам я объездил полмира. Так что вопросов уже нет. Хотя справедливости ради надо сказать, что только сейчас эти умения всё больше монетизируются. Кроме побед на соревнованиях, тебя могут позвать на концерты в качестве подтанцовки, какие-то бренды обращают внимание на танцоров для своих рекламных кампаний.
■ В этом году брейкинг вообще включили в олимпийскую программу.
Да. Но на Олимпиаде, если честно, всё про спорт. Очень сложные движения, сильные фризы — это всё круто, но в мире брейкинга танцы воспринимают всё-таки в первую очередь как искусство, а не как спорт. Важно, как ты слушаешь музыку, как выглядишь, как подаёшь себя, какой ты персонаж. Поэтому сами танцоры относятся к Олимпиаде не слишком серьёзно.
Это похоже на фигурное катание? Список каких-то обязательных элементов…
Нет, у нас полная свобода, можно делать что хочешь. Но, допустим, у судей есть критерии, по которым они судят. И по этим критериям можно сделать вывод, что победитель — это самый выносливый, сильный, подготовленный.
Важно, как ты слушаешь музыку, как выглядишь, как подаёшь себя, какой ты персонаж
■ Но не самый креативный.
Иногда да. В андеграунд-тусовке ценится музыкальность, креативность, оригинальность, и там может выиграть человек, который «вкусно» станцевал, сам получил от этого кайф.
В Олимпиаде всё равно, конечно, интересно поучаствовать, но надо перестроиться, чтобы отнестись к этому как к спорту. Есть, например, тема байта, от слова «bite» — «кусать». Это когда один би-бой фактически крадёт какую-то фишку у другого би-боя и использует её в своём выступлении. Вообще это очень плохо, на батлах судьи на это очень резко реагируют.
Но на Олимпиаде такое, как оказалось, можно. В Париже был один танцор из Китая, у которого всё, что он ни делал, было байтом. Это очень сложные для исполнения штуки, но всё это тем не менее байт. На Олимпиаде и на андеграунд-батлах на это реагируют по-разному.
■ А тот случай на Олимпиаде с би-гёрл из Австралии Рэйчел Ганн, которая после своих выступлений просто стала мемом. Что это было на самом деле?
Сейчас всё что угодно может стать мемом. Насколько я знаю, ей было несложно пройти отбор от Австралии и Океании, главную роль здесь сыграло именно то, что на Олимпиаду отбираются по квотам.
Конечно, люди, смотрящие Олимпиаду, ожидали чего-то невообразимого. Но в танцах Ганн нет ничего «неправильного», в мире есть танцоры и хуже. Мы можем представить, что это её стиль, я как раз говорил про различия между брейкингом как спортом и брейкингом как искусством — в последнем ценятся не только умения, но и индивидуальность. Ганн стала мемом просто потому, что зрители Олимпиады сами не очень разбираются в брейкинге. Наверное, она и на андеграунд-батлах не выиграла бы, но там над ней не стали бы смеяться.
■ Вы участвовали в «азиатской Олимпиаде» — Азиатских играх.
Да, там я вживую увидел всех би-боев, которых раньше видел только в записях. Например, би-бой Лил Джи из Венесуэлы, у меня всегда просто разрывалась голова от его выступлений. На других соревнованиях, в Бразилии, я по сетке попал именно на него, и мы даже дошли до тай-брейка — это когда ничья и всё решается в решающем раунде. Он в итоге победил с перевесом в один-два голоса, но я осознал, что могу выиграть даже у него — и не только у него, а у многих других. Это стало большой мотивацией заниматься ещё. Но вот, например, на следующей Олимпиаде в Лос-Анджелесе брейкинга не будет.
■ А на соревнованиях вам ставят абсолютно случайную музыку? Или у каждого своя?
Нет, это всегда случайная музыка. Там есть диджей с миксом из треков, которые используются в батлах. Но у нас есть подготовленные заранее пачки, кто-то называет их связками, это такие натренированные движения, которые ты можешь миксовать во время выступления. У танцоров разный арсенал движений, чем он больше, тем круче.
■ Но Вы же не знаете, что готовят другие. А если вы с кем-то просто совпадёте и это посчитают байтом?
Конечно, люди уже перепробовали самые разные движения. Те движения, которые мы сегодня считаем базой, когда-то, в 1990-х, тоже были новыми. Но по движению всегда видно, база это или нет. А если это не база, есть только два варианта — либо он это сам придумал, либо сбайтил. Как понять, что это байт? У всех танцоров есть свой стиль, своя подача. И если какое-то движение выглядит не так, как он в целом танцует, можно сделать вывод, что это байт. У судей, конечно, бóльшая насмотренность, они могут это понять. Но бывает также, что мы повторяем какое-то движение неосознанно, а может, даже делаем его лучше, чем в оригинале.
■ А сколько идёт один бой?
Строгих рамок нет. Бывают батлы по два, по три раунда. Весь батл идёт примерно пять-шесть минут, за это время каждый би-бой выходит несколько раз и танцует около 40–50 секунд. В самом танце тоже полная свобода, ты можешь танцевать и дольше.
■ Я правильно понимаю, что Red Bull BC One — самое главное соревнование в мире брейкинга?
Да, многие би-бои самым престижным соревнованием считают Red Bull BC One. Он проходит каждый год, и если ты выигрываешь его, то это однозначно говорит, что ты танцор мирового уровня. Да даже если попасть в основную сетку из 16 человек. По крайней мере, у меня сейчас именно такая задача.
■ Выиграв в отборочном турнире в Ташкенте, вы туда ещё не попали?
Насколько я помню, сначала Red Bull BC One проводит турниры по всему миру и таким образом выбирает 32 лучших танцора. Затем они соревнуются между собой навылет, и четверо лучших наконец попадают в основную сетку, в топ-16. Остальных 12 человек в этой сетке Red Bull BC One отбирает сам среди танцоров, которые проявили себя лучше всего за год. Итого получается 12 лучших танцоров, которых уже пригласили организаторы, плюс четверо, которые пробились через отборочные батлы.
■ Из каких стран там ещё будут участники?
Из Кореи, Нидерландов, Японии, Венесуэлы, Франции, Египта.
■ А есть страны, которые явно доминируют в брейкинге?
Обычно всегда сильными считались корейцы и японцы.
■ Почему?
Мне кажется, потому что они трудоголики.
■ Тогда почему не китайцы, например?
Недавно они тоже вошли в брейкинг, раньше из Китая никого не было. Они делают очень сложные штуки, но дело в том, что большинство из этого — байт. И вообще, би-бои постоянно путешествуют, они не так прикреплены географически к какой-то школе, как, например, спортсмены из командных видов спорта.
■ В какой момент брейк-данс стал брейкингом?
Сами танцоры между собой и не говорят «брейк-данс». Можно сказать «би-боинг» или «брейкинг». Просто сейчас все об этом узнали — видимо, благодаря Олимпийским играм.
■ Откуда тогда взялся брейк-данс?
Есть такой диджей и продюсер Afrika Bambaataa, в его треках часто встречаются фрагменты, где играют чистые барабаны. В этих частях барабанщики отбивают биты, под которые сейчас мы привыкли танцевать. Эти части с барабанами называются брейкбит. А танцы под них, соответственно, стали называть брейк-данс.
■ А Вы себе как музыку выбираете?
Сейчас много диджеев, которые создают музыку именно для батлов. Да и сами танцы активно меняются, есть много направлений new-school-брейкинга, где происходит настоящее «мясо»: там нет многих инструментов типа гитары или барабанов, очень много электронного звучания. Но большинство танцоров пока по-прежнему танцуют под что-то более «эстетичное», где есть настоящие инструменты. Это дело случая — иногда хочется фанка, иногда — «мяса».
■ До какого возраста танцуют в брейкинге?
Бывает по-разному. Есть и 50-летние танцоры, но они, правда, уже доказали, что лучшие, и сейчас разъезжают по странам, дают мастер-классы, занимаются судейством.
■ Вы так видите своё будущее?
У каждого свой путь. У меня пока нет конкретного плана, что я буду точно так же разъезжать по соревнованиям. Я планирую развиваться в Узбекистане ещё и медийно, может, уйду в какое-то блогерство, что-то такое. Сейчас социальные сети — сильный инструмент, дающий хороший буст. От танцев можно быстро устать, поэтому мне всегда хочется, помимо танцев, заниматься чем-то ещё.